Megjelenési dátum: 2012. december 28.
A frissítő verzió telepítése előtt mindenképpen készítsenek adatbázismentést!
A verzióban elérhető újdonságok, fejlesztések
1. 2013-as év nyitása a Kulcs-Bér programban » 2. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Megszűnt az adóalap-kiegészítés » 3. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Szabadságok (eltérő munkarend esetén, apai pótszabadság) » 4. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Betegszabadság » 5. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Egyéb Mt. változás, amely 2013.01.01 lép hatályba » 6. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Távolléti díj számítása (megszűnt az átlagkereset) » 7. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Új SZOCHO kedvezmények » 8. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – KATA, KIVA » 9. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Minimálbér, garantált bérminimum 2013 » 10. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Béren kívüli juttatások » 11. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Nyugdíjjárulék felső határ megszűnése » 12. 2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Egészségügyi szolgáltatási járulék » 132013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – EKHO változás 2013. »
2013-as év nyitása a Kulcs-Bér programban
Light, Kompakt, Prémium verzióban elérhető funkció
A 2013 –as Kulcs-Bér program telepítése , és első cég létrehozása után , a Karbantartások/ 2013 Évnyitás opcióval indíthatjuk az adatok átvételét.
Az évnyitás lehetővé teszi, hogy a Kulcs-Bér 2012. programban kezelt adatok és számfejtések alapján megnyissuk a Kulcs-Bér 2013-ban kezelni kívánt cégeinket.
Kérjük Tisztelt Felhasználóinkat, hogy az évnyitást követően a Törzskarbantartás/Közös törzsek/Foglalkozási viszonyok és a Törzskarbantartás/Közös törzsek/Jövedelem jogcímek csoportban a 2013.évi törvényi változások által eredményezett beállítás módosításokat ellenőrizzék. Kérjük ellenőrizze, hogy az évnyitás alapjául szolgáló év (2012) valamennyi foglalkoztatottjához és jogviszonyához tartozó számfejtést tartalmazó hónapjának lezárása megtörtént-e.
Ajánlott, hogy a 2013-as évben addig ne kezdjük meg a munkát, míg az évnyitást minden cégnél el nem végeztük!
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Megszűnt az adóalap-kiegészítés
Light, Kompakt, Prémium verzióban elérhető funkció
Megszűnik az adóalap-kiegészítés, ezzel az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre ténylegesen is érvényesül az egykulcsos személyi jövedelemadó : a jövedelem minden forintja után- az adóalapba tartozó jövedelem nagyságától függetlenül – egységesen 16% személyi jövedelemadót kell fizetni. Ha a szociális hozzájárulási adó, illetve a 27 %-os egészségügyi hozzájárulás megfizetésére a magánszemély kötelezett (kivéve ha az költségként elszámolható, vagy azt számára megtérítették), a megállapított jövedelem 78 %-át kell az adóalapban jövedelemként figyelembe venni. (1995/CXVII. törvény 29 §).
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Szabadságok (eltérő munkarend esetén, apai pótszabadság)
- A munkavállalót szabadság, a munkában töltött idő alapján illeti meg (55.§, 115.§)
- Alapszabadság mértéke: 20 nap (116.§)
- Pótszabadságok (117.§-121.§)
Változás, hogy az apának járó munkaidő kedvezmény 2013. 01.01-től pótszabadságként kerül megállapításra és ikergyermekek születése esetén az egyébként 5 nap helyett 7 nap pótszabadság illeti meg a születést követő második hónap végéig.
Szintén fontos változás az egyenlőtlen munkaidő beosztásban foglalkoztatott munkavállalók (5/2-től eltérő munkarend) szabadság nyilvántartásával kapcsolatban, hogy a szabadságot a munkarendjük szerint beosztott munkanapokra a munkaidő beosztásuk szerinti napi munkaidő időtartamára kell elszámolni, valamint ennek megfelelően kell nyilvántartani (124.§).
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Betegszabadság
A Munka Törvénykönyvének 126. § (3) 2013. január 1. hatályba lépésével, az évközben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a betegszabadság arányos részére jogosult. A jövőben tehát az előző munkaáltatónál igénybe vett betegszabadság napjaival kalkulálni nem kell.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Egyéb Mt. változás, amely 2013.01.01-jén lép hatályba
- Évközben belépő munkavállaló esetén a betegszabadság napjait arányosítani kell, de nem kell vizsgálni, hogy az adott évben mennyi betegszabadságot vett már igénybe.(126.§)
- A munkavállalót tájékoztatni kell bérkülönbözetről, amennyiben a hóvégi elszámolás során kevesebb összeg került elszámolásra, mint a munkavállalót megillető havi bére, azt a következő hónap 20. napjáig a munkáltatónak meg kell fizetnie. Amennyiben a munkavállaló részére több jövedelem került folyósításra, mint az őt megillető összeg, a különbözetet a következő havi járandóságából vonhatja vissza munkáltató, azonban erről a tényről a munkavállalót a visszavonást megelőző hónap 20-ig napjáig szükséges tájékoztatnia.(155.§)
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Távolléti díj számítása (megszűnt az átlagkereset)
2013.01.01-től kikerül az átlagkereset fogalma a Munka Törvénykönyvéből és a távolléti díj számítása is jelentősen átalakul.
Fontos változás, hogy az egy órára jutó alapbér meghatározásánál teljes munkaidős foglalkoztatás, havi béres munkavállalók esetén a 174-es osztószámot kell alkalmazni. Részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalóknál arányosan kell megállapítani az osztószámot.
A távolléti díj megállapításáról kapcsolódó blogbejegyzésünkben olvashatnak:
Távolléti díj számítása (megszűnt az átlagkereset) »
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Új SZOCHO kedvezmények
A munkahelyek védelmében alkotott jogszabály 2012. évi CXLVI. törvényben megfogalmazottak alapján a munkáltatók az alábbi kedvezményeket vehetik igénybe a meghatározott feltételeknek megfelelő munkavállalók után:
- Szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók (9-es FEOR)
- 25 év alatti legfeljebb 180 nap biztosítási idővel rendelkező munkavállaló (Pályakezdő fiatal)
- 25 év alatti és 55 év feletti foglalkoztatott munkavállaló
- Tartósan álláskereső személyek után érvényesíthető adókedvezmény
- GYES, GYED, valamint GYET folyósítását követően foglalkoztatott munkavállaló
- Szabad vállalkozási zónákban működő vállalkozások adókedvezménye
- Kutatók foglakoztatása után járó adókedvezmény
A felsorolt kedvezmények érvényesítéséhez a foglalkoztatottak jogviszony beállításinál van lehetőség: „Jogviszonyok/ Jogviszony alapadatai/ Kedvezményes foglalkoztatás” szekcióban tudják kiválasztani az érvényesíteni kívánt kedvezményt:
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – KATA, KIVA
Az egyéni vállalkozók, valamint a kis vállalkozók adóterheiket a 2013. 01. 01-től bevezetésre kerülő adózási formák választásával tudják csökkenteni.
A kedvezményes adózás érvényesítéséhez alapértelmezettként létrehoztunk új foglalkozási viszonyokat.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Minimálbér, garantált bérminimum 2013.
2013-ban a minimálbér 93 ezer forintról 98 000 forintra, a garantált bérminimum 108 ezer forintról 114 000 forintra emelkedett.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Béren kívüli juttatások
A béren kívüli juttatások értékének 1,19- szorosa után 14 % egészségügyi hozzájárulást (EHO) kell fizetni, a korábbi 10 % helyett. (1998 évi LXVI. törvény 3. § (4) bekezdése)
Béren kívüli juttatások keretösszege:
A juttatás éves keretösszege akkor is 500 ezer forint, ha a magánszemély munkaviszonya a magánszemély halála miatt szűnik meg. A rendelkezés 2012-re vonatkozóan is alkalmazható.
Béren kívüli juttatásnak minősül:
- munkahelyi étkeztetés
- Erzsébet utalvány béren kívüli juttatásnak minősülő havi keretösszege 5 ezer forintról 8 ezer forintra emelkedik. Az utalvány 2013-tól meleg étel vásárlására is felhasználható. (2012-ben ez átmeneti rendelkezés volt)
- Iskolakezdési támogatás 2013 január 1-től csak –papíralapú vagy elektronikus- utalvány formájában nyújtható (megszűnik a számlával való elszámolás lehetősége)
- Széchenyi-pihenőkártyán adott támogatás
- helyi utazási bérlet juttatása
- önkéntes nyugdíj,- egészség-, illetve önsegélyező pénztárba, foglalkoztatói nyugdíjszolgáltató intézménybe fizetett munkáltatói hozzájárulás
- iskolarendszerű képzés költségének munkáltató által történő átvállalása
Kockázati biztosítás díja: Havonta a minimálbér 30 %-ig adómentes.
Egyes meghatározott juttatások: Nem adható egyes juttatásként fogyasztásra készétel vásárlására jogosító utalvány. Ha ilyen utalványt kap a dolgozó, a juttatás bérként közteherköteles, ha pedig például dolgozó közeli hozzátartozója kapja, egyéb jövedelemként adózik.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Nyugdíjjárulék felső határ megszűnése
Hatályon kívül helyezték a vonatkozó jogszabályt: Tbj. 24.§ (2) és (3) bekezdést.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – Egészségügyi szolgáltatási járulék
Az Egészségügyi szolgáltatási járulék napi mértéke 2013 –ban 222 Ft, havi mértéke 6660 Ft.
2013. évre vonatkozó, a program működését érintő jogszabályi változások – EKHO változás 2013.
Az ezután szerzett ekho alapot képező jövedelem egészére 15 % az ekho, ha a jövedelmet szerző magánszemély nem nyugdíjas. (korábban az ekho nyugdíjjáruléknak minősülő részét csak a nyugdíjjárulék-alap felső határáig, vagyis legfeljebb évi 7 942 200 forint járulékalap után kellett megfizetni. ) Átmenetei rendelkezés: Ha a magánszemély 2012. évi járulékalapot képező jövedelme 2012 decemberére vonatkozóan a 2013 január 10-éig megszerzett ekhós kifizetést is figyelembe véve meghaladja a 2012-re érvényes járulékplafont, az ekhós kifizetés járulékplafont meghaladó része után 11,1 %-os mértékkel kell megállapítani és levonni az ekhot. (2005/CXX. törvény 14/C§)
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani