Egészségbiztosítási ellátások számfejtése

Módosítva ekkor Fri, 11 Okt ekkor: 11:20 DE

Egészségbiztosítási ellátások számfejtése

            Tematikus összefoglaló

  • Általános információk

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény valamint az ehhez tartozó 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet mely a törvény végrehajtásáról szól részletesen szabályozza a foglalkoztatók teendőit az egészségbiztosítási ellátások miatti távollétek kezeléséről, a távolétekre járó díjazásokról, annak kifizetéséről, a hozzá tartozó dokumentumok kezeléséről, adatszolgáltatásokról nyilvántartásokról. A törvényben található szabályozások között a foglalkoztatókra vonatkozóan vannak általános érvényű és megkülönböztető szabályok attól függően, hogy a foglalkoztató kötelezett vagy sem kifizetőhelyet működtetni vagy sem.

Kulcs-Bér programunk mindegyikében a jelenlétadatoknál lehetőséget biztosítunk a különböző egészségbiztosítási ellátások miatti távollétek jelölésére, a Kulcs-Bér Kompakt, Prémium és Európa verzióban biztosítjuk a kifizető hellyel nem rendelkező foglalkoztatóknak a jelenlétadatokban az egészségbiztosítási távolétek rögzítését követően a Nyomtatványok/Bérügyi/EB igények bejelentése és a Nyomtatványok/Bérügyi/Folyamatos keresőképtelenségi igazolás menüpontokban a MÁK felé elektronikusan beküldendő xml fájlok felgyűjtésére. 

A társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztatók részére a Kulcs-Bér Prémium és Európa programjainkban biztosítjuk az ide vonatkozó törvénynek megfelelő, a kifizetőhelyi feladatok ellátáshoz, az egészségbiztosítási ellátások számfejtéséhez, a havi elektronikus adatszolgáltatások elkészítéséhez szükséges menüpontokat, nyomtatványokat. 

Az alábbiakban a társadalombiztosítási kifizetőhelyi feladatokat ellátó felhasználók részére szeretnénk segítséget nyújtani az ellátások helyes elszámolásához szükséges program kezeléshez.

  • Beállítások/Cégadatok/Alapadok

Társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtető cégek esetében a cégadatok mellett fel kell tüntetni a Beállítások/Cégadatok/Alapadatok menüpontban a Társadalombiztosítási kifizetőhelyi azonosítót, Tb. kifizetőhelyi státusz kezdő dátumát, valamint azt, hogy melyik vármegyei MÁK felügyelete alá tartozik a cég:



 

  • Törzskarbantartások/Közös törzsek 

A Törzskarbantartások/Közös törzsek/Jövedelem jogcímek menüpontban alapértelmezetten megtaláljuk az ellátások számfejtéséhez szükséges jövedelem jogcímeket. Amennyiben olyan jogcímet szeretnénk használni az egészségbiztosítási ellátások kifizetésére, amely e törzsben még nem található, akkor azt az elszámolás előtt e menüpontban létre kell hozni, és figyelni a beállításokra, hogy azok megfelelően működjenek (pl.: Költségkeret, címlet, kerekítés beállításai).



  • Dolgozói adatok

A társadalombiztosítási kifizetőhelyi feladatokat ellátó foglalkoztatók az ellátások számfejtését egyénileg a Dolgozók listája/Névsoros lista/Dolgozó adatlapjára belépve végezhetik el. Itt kell a táppénz számfejtéshez szükséges adatokat, előzményeket, ha szükséges az eltartottak adatait, a jelenlét adatokat feltölteni, majd a táppénz számfejtéseket elvégezni. A táppénz számfejtés előtt az alábbi adatok feltöltése szükséges:

  • Személyi alapadatok/Személyi adatok: 

Amennyiben gyermek ápolási táppénz folyósítását szeretnénk számfejteni, a gyermek utáni táppénz jogosultsági napok megállapításához feltétlen szükséges, hogy a személyi adatoknál kerüljön beállításra a dolgozó családi állapota. Nagyon fontos, hogy a családi állapot beállításhoz az adatmezőhöz tartozó Korábbi adatok mezőben felvitelre kerüljön a változás dátuma.



  • Munkaügyi alapadatok/Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez):

Programunk a Táppénz számfejtés menüben automatikusan megállapítja az egészségbiztostás ellátásaira vonatkozó törvényben és a hozzá tartozó végrehajtási rendeletben meghatározottak alapján az irányadó és a számítási időszakot, a folyamatos biztosítási jogviszonyt, a táppénz alapját és mértékét. Ennek alapfeltétele, hogy a programba rögzítésre kerüljön minden előzmény adat, ezeket az előzmény adatokat tudjuk felrögzíteni az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontban. Amennyiben több éve használjuk a programot, akkor az évnyitás egyik funkciója, hogy e menüpontban az előző évek társadalombiztosítási járulékalapját képező jövedelmeivel és az előző évben a jelenlétadatoknál jelzett táppénzes időszakokkal feltöltésre kerül. 

A menüpont az előző december 31. napjáig tartalmaz adatokat, mert az ellátások számfejtéséhez az aktuális év adatait az aktuális évi számfejtésekből gyűjti fel. Amennyiben viszont a program használatát év közben indítanánk, akkor az aktuális évi jövedelem és távollét adatokat is előzményként fel kell rögzíteni a menüpont megfelelő mezőibe. 



A kétosztatú ablak felső szekciójában tudjuk berögzíteni a korábbi jogviszony alapadatait, az alsó részen az ehhez a jogviszonyhoz tartozó részletező adatokat rögzíthetjük be.

  • Jogviszony alapadatok: Az Új felvitel gombra kattintva tudunk új jogviszony adatot rögzíteni. Ha már több jogviszony került rögzítésre, akkor a lezártakat fekete színnel, az aktuálisakat zöld színnel jeleníti meg a program.
    • Új felvitel: A gombra kattintva rögzítő felület jelenik meg:

Ezen a felületen tudjuk megadni a megelőző, vagy a párhuzamosan futó jogviszony, munkahely megnevezését, a belépés/kilépés dátumát.

Ezen a felületen az egyik legfontosabb adat a Típus. Itt az alábbi lehetőségeket találjuk:

  1. Normál: Ezt a típust használjuk abban a klasszikus helyzetben, mikor a dolgozó jogviszonya egy helyen megszűnik, majd egy másik helyen ismét jogviszonyt létesít.
  2. Munkaügyi központ: Amennyiben a jogviszony létesítéstét megelőzően a dolgozó álláskeresési járadékban részesült, akkor ezt az időszakot munkaügyi központ típusú előzményként rögzítjük fel.
  3. Jelenlegi munkahely: Ezt a típust kell alkalmazni, ha év közben váltunk Kulcs-Bér programra és a dolgozó jogviszonya a váltást megelőzően is fennállt a céggel. Évnyitáskor a program automatikusan ezzel a típussal hozza létre a dolgozó megelőző évi adatait tartalmazó előzmény bejegyzést.
  4. Alanyi jogú ellátás: Ezt a típust már nem használjuk.
  5. GYES mellett munkavállaló: Ezt a típust már nem használjuk.
  6. GYET mellett munkavállaló: Ezt a típust már nem használjuk.
  7. Közép- vagy felsőfokú, nappali tagozatos tanuló: Ezt a típust kell alkalmazni, ha a dolgozó nappali tagozatos hallgató volt a jogviszony létesítését megelőzően.
  8. Rehabilitációs járadék: Ezt a típust már nem használjuk.
  9. Jogelőd: Amennyiben a dolgozó jogviszonya azért szűnt meg, mert munkáltatója jogutódlással szűnt meg, akkor az ezzel kapcsolatos adatokat ezen típus keretében kell felrögzíteni.
  • Módosít: Amennyiben valamelyik korábbi jogviszony adatát szeretnénk módosítani, akkor a listában a kiválasztott jogviszonyon állva és a Módosít gombot megnyomva megnyílik a jogviszony adatlapja. Ugyanígy megnyitható az adatlap, ha a jogviszonyok listájában kettőt kattintunk a módosítani kívánt jogviszonyra és akkor is, ha a módosítani kívánt jogviszonyon állva az egér jobb gombját megnyomjuk. Az ekkor felugró menüben is elérhető a módosítás.
  • Töröl: Ezzel törölhetjük a kiválasztott jogviszonyt a listából.
  • Nyomtatás: Ezzel a gombbal nyomtathatjuk az előző jogviszonyok alapadatait tartalmazó listát.
  • Export: Ezzel a gombbal excelbe exportálhatjuk a jogviszonyok alapadatait tartalmazó listát.
  • Jogviszony módosítása: Ez a gomb csak akkor érhető el, ha aktív, jelenlegi munkahely típusú jogviszonyon állunk és a dolgozónak több aktív jogviszonya van. Ezzel határozhatjuk meg, hogy az előzményeknél található jogviszony melyik aktív jogviszonyhoz kapcsolódik:

  • Jogviszony részletes adatai:
  • Jövedelem: Ezen a részen rögzíthetjük fel, hogy az adott jogviszonyban a dolgozónak mennyi volt a társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelme havi bontásban. Itt jelölhetjük, hogy az adott járulékalapot képező jövedelem rendszeres volt-e vagy sem, hogy mikor lett kifizetve. Nem rendszeres jövedelmek esetén jelölhetjük, hogy mely hónap bevallásában szerepelt.

A jövedelmeket fel lehet venni egyesével a + jel segítségével, vagy időszakra vonatkozóan. Ehhez a táblázat bal alsó sarkában található Időszakra rögzítés gombot kell választani. Időszakra rögzítés esetén felugrik egy ablak, ahol meg tudjuk adni a rögzíteni kívánt időszakot:



Itt megadhatjuk egyből a társadalombiztosítási járulék alapját képező jövedelmet is, de akár 0 Ft összegen is hagyhatjuk. A program ekkor az intervallum hónapjainak megfelelően létrehozza a külön sorokat a hónapoknak, az összeget pedig utólag is berögzíthetjük.



  • Távollét: Itt kell felrögzíteni azokat az időszakokat, amelyek a jogviszony fennállása alatt nem voltak lefedve társadalombiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel. Pl. CSED, GYED, táppénz, …

Itt meg kell adnunk a távollét jogcímét, az időintervallumot. Jelölni tudjuk továbbá, hogy az anyasági ellátás összegének megállapítása csak az adott jogviszonyban elért jövedelem alapján történt-e. GYED melletti munkavégzés esetében a GYED időszak sorában be kell jelölni a Munkavégzés mellett opciót. CSED és GYED ellátás miatti távollét soraiban minden esetben meg kell adni a gyermek születési dátumát, akire tekintettel az ellátást folyósítjuk. 



  • Hallgatói jogviszony aktív félévek: Hallgató jogviszony esetén itt tudjuk megadni képzés kezdetét/végét és a képzés típusát.
  • KATA Plusz: Ha a munkavállaló KATA plusz alapján teljesített járulékfizetést, az erre vonatkozó adatok is rögzíthetők.

 

  • Munkaügyi alapadatok/Eltartottak:

Amennyiben gyermek utáni ellátást (GYÁP, CSED, GYED, Örökbefogadói díj, Nevelőszülői GYED) szeretnénk folyósítani, akkor az Eltartottak mezőbe fel kell vinni az eltartott adatait valamint Gyermekápolási táppénz folyósításhoz a GYÁP napok számát meg kell határoznunk. 



  • Eltartott rögzítő felület: A képernyő felső szekciójában az Új felvitel gombra kattintva tudjuk felrögzíteni az eltartottakat egyesével:

  • Eltartott típusa: Legördülő menüből tudjuk kiválasztani az eltartott típusát. Ezek közül jellemzően csak a Gyermek/Családi kedvezményre jogosult kategóriát használjuk.
  • Azonosító adatok: Itt tudjuk megadni a gyermek azonosító adatait. Amennyiben magzatról van szó és ezek az adatok még nem ismertek, elegendő megadni a születés várható dátumát. Amennyiben ismert a tényleges születés ideje és ezt a mezőt ki is töltjük, akkor kötelező adattá válik az adóazonosító jel, a név, az anyja neve, a születési hely és a lakcím. Ha valamilyen gyermek utáni ellátás elszámolásához vagy bejelentéséhez kellenek az adatok, akkor ki kell tölteni a TAJ számot is. 
  • Egyéb adatok
  1. Iker gyerek: Az opció jelölése esetén a gyermek 3 éves koráig számfejthetjük a GYED-et, ellenkező esetben a gyermek két éves kora után nem enged a program GYED-et számfejteni.
  2. Örökbefogadás napja: A mezőbe gyermek örökbefogadása esetén be kell írni az örökbefogadás dátumát. Ezt használja a program az Örökbefogadói díj elbírálásához, valamint kifizetőhellyel nem rendelkezők esetében az EB_IGBEJ_01 űrlap adatainak felgyűjtéséhez.
  3. Nevelésbevétel napja: A mezőbe a gyermek nevelésbevétel napját adhatjuk meg. Ezt használja a program a Nevelőszülői GYED elbírálásához, valamint kifizetőhellyel nem rendelkezők esetében az EB_IGBEJ_01 űrlap adatainak felgyűjtéséhez.
  • Gyermekhez kapcsolódó viszony: Amennyiben a MÁK részére a SZÜF felületen küldendő EB_IGBEJ_01 űrlap kitöltéséhez CSED/GYED ellátások igényléséhez készítenénk import fájlt, akkor meg kell adnunk az igénylőnek a gyermekhez kapcsolódó viszonyát. Ezt tudjuk e mezőkben megadni:
    1. CSED igényléshez: Legördülő listából lehet kiválasztani a CSED-et igénylő biztosított gyermekhez kapcsolódó viszonyát: 
      • 1 = Vér szerinti szülő
      • 2 = Örökbefogadó szülő
      • 3 = Családbafogadó gyám
      • 4 = Örökbe fogadni szándékozó személy
    2. GYED igényléshez: Legördülő listából lehet kiválasztani a GYED-et igénylő biztosított gyermekhez kapcsolódó viszonyát:
      • 1 = Vér szerinti szülő
      • 2 = Örökbefogadó szülő
      • 3 = Vér szerinti / örökbefogadó szülő együtt élő házastársa
      • 4 = Gyám
      • 5 = Nevelőszülő
      • 6 = Örökbe fogadni szándékozó személy

 

  • GYÁP napok: Ebben az ablakban tartja nyilván a program a foglalkoztatottat a gyermekre tekintettel megillető gyermekápolási tápénzzel lefedett napok számát. A Napok számítása gombra kattintva az eltartott adatlapján megadott születési dátum alapján a program automatikusan kiszámolja a GYÁP napokat a gyermek születésnapjától születésnapjáig. A GYÁP napok számításának feltétele, hogy a személyi adatoknál a Családi állapot kitöltött legyen!

 

  • Jogviszony:

Ezen a felületen van lehetőségünk a Táppénz számfejtésnél figyelembe vehető, jelenlegi munkáltatónál fennállt előzmény jogviszonyok felületen összekötni a jogviszony időszakokat, ha a dolgozó többször létesít jogviszonyt ugyanazon munkáltatónál, ugyanazon munkakörben és a két jogviszony között kevesebb mint 30 nap telik el, mert akkor a két jogviszonyban töltött időszakot biztosításban töltött idő szempontjából folyamatosnak kell tekinteni.

Amennyiben az aktuális jogviszony előzménye a tárgyévre esik, az új jogviszony rögzítésekor kell megadni az előzménynek számító jogviszonyt. Ebben az ablakban tudjuk kiválasztani, mely jogviszony képezi a rögzítendő jogviszony előzményét.

Amennyiben a dolgozónak szerepel a munkaügyi alapadatok menüpontban is berögzített előzménye, akkor az új tárgyévi jogviszony rögzítésekor felugrik a jogviszony választó ablak, melyben az előző munkahelyek szekcióban felrögzített jogviszonyt lehet hozzákapcsolni valamelyik tárgyévi jogviszonyhoz:



Fontos hangsúlyozni, hogy a jogviszonyok egymáshoz kapcsolásának csak pénzellátás számfejtése esetén van jelentősége.

A program figyeli a két jogviszony között eltelt időt, így az egymáshoz kapcsolt jogviszonyokat a program nem tekinti folyamatosnak, amennyiben több mint 30 nap telt el közöttük.

A program nem figyeli azonban, hogy a két jogviszony egymáshoz kapcsolásának egyéb törvényi feltételei fennállnak-e, így kérjük fokozott körültekintéssel járjanak el a jogviszony kapcsolás során!

  • Jogviszony alapadatok:

A jogviszony alapadataiban abban az esetben, ha GYED, GYES melletti jogviszony melletti foglalkoztatás történik, vagy passzív jogú ellátást szeretnénk számfejteni, akkor a Jogviszony alapadatai/Alapadatok menüpontban a Foglalkozási viszonyt a megfelelőre kell módosítani, figyelve arra, hogy a módosítás dátumát is meg kell adni, ezért az új adatot a mezőhöz tartozó Korábbi adatok megtekintése menüben kell felvinni. 


 

  • Szabadság és pihenőidő nyilvántartás:

Táppénz számfejtés esetében elengedhetetlen, hogy tudjuk a munkavállaló mennyi betegszabadságra jogosult, illetve mennyi betegszabadságot vett már igénybe az év folyamán. Ezt a számítást és nyilvántartást megtaláljuk a Jogviszony/Munkaügyi adatok/Szabadság és pihenőidő nyilvántartás menüben: 



 

  • Bérügyi adatok/Adószámítási adatok és kedvezmények:

Amennyiben az ellátásban részesülő munkavállaló az ellátások összegére számított személyi jövedelemadó alapból kedvezményt szeretne igénybe vanni, akkor figyeljünk arra, hogy az adóalapkedvezmények a Jogviszony/Bérügyi adatok/Adószámítási adatok és kedvezmények menüpontjában megfelelően feltöltöttek legyenek. 



  • Jövedelmek juttatások:

Az ellátások alapjának megállapításához sokszor van szükség a szerződés szerinti bér meghatározására, ezért elengedhetetlen, hogy a Jogviszony/Bérügyi adatok/Jövedelmek juttatások menüpontjában fel legyenek töltve az Alapbér mezők adatai:



Tiszta teljesítménybéres munkavállalók esetében ki kell tölteni a Szerződés szerinti bér adatmezőket is.

  • Jövedelem kifizetések:

Az ellátások kifizetésére/utalására a program ugyanúgy a Jogviszonyok/Bérügyi adatok/Jövedelem kifizetések menüpontot használja, mint a bérek kifizetése esetében, tehát ezeket a mezőket kell tölteni. 



 

  • Levonások:

Amennyiben a munkavállalónak levonás, letiltás került beállításra a Jogviszony/Bérügyi adatok/Levonások menüpontba azt a program az törvényi feltételekben meghatározottak figyelembe vételével (pl.: gyerektartás letiltás)  az ellátások számfejtésénél is figyelembe veszi. 



  • Jelenlét adatok:

Ezen a felületen rögzítjük a jelenléteket, fizetett és fizetetlen távolléteket és ezt a felület használjuk az egészségbiztosítási ellátások elszámolásához is: 



A jelenlét adatok naptár nézetében a táppénzes időszakok adatait az orvosi igazolásnak  megfelelő kód szerinti sorokba  naptári napokra rögzítjük.

Az ablakban a bal oldali oszlop soraiban találjuk típusok szerinti csoportokban az ellátásokat. A csoportokat a csoportnév előtti jelre kattintva tudjuk lenyitni. A táblában a naptári napok vízszintesen a felső sorban helyezkednek el. A hónap napjait követő oszlopokban összesítéseket találunk a hónap munkanapjaira, naptári napjaira, a teljesített órákra és az utolsó oszlopban a betegszabadság vonatkozóan. A keresőképtelenségi eset végét is itt jelöljük, úgy, hogy az utolsó táppénzes napra jobb egér gombbal kattintunk és a lenyíló ablakban kiválasszuk a Keresőképtelenségi eset végének jelöl bejegyzést. Ugyanezen módszerrel törölni is lehet ezt a bejegyzést. 

Például, ha a dolgozó leadja a táppénzes igazolásait, melyen 8-as kód szerepel egy kórházi igazolás, mely szerint a munkavállaló , 2024.07.08. napjától 2024.07.15. napjáig kórházi ellátásban részesült, majd 2024.07.16. napjától 2024.07.30. napjáig 8-as kóddal beteg volt és keresőképes lett 2024.07.31. napjával, akkor a Jelenlét adatok az alábbiak alapján rögzítem:

  1. Mivel a munkavállalónak még van egy betegszabadsága, ezért 2024.07.08. napjára betegszabadságot rögzítek.
  2. Az Eg.bizt ellátás – Táppénz sort lenyitva megkeresem a Kórházi táppénz 50% sort és itt berögzítem az adatokat minden naptári napra 2024.07.09-től 2024.07.15-ig.
  3. Az Eg.bizt ellátás – Táppénz sort lenyitva a Saját jogú táppénz 60% sorba pedig minden naptári napra berögzítem a 2024.07.16-tól 2024.07.30. napjáig a táppénzt.
  4. Mivel a munkavállaló 2024.07.31. napjára keresőképes lett, ezért 2024.07.30. napjára jobb egér gombbal rákattintok és Keresőképtelenségi eset végének jelölöm e napot, így az erre a napra a píros színűvé vált a „T” betű.

A CSED,GYED, GYED Extra esetekben a jelenlét adatokat jelölni kell a jelenlétadatok felső szekciójában és a jelenlét adatok alatt található GYED, GYED Extra, CSED szekcióban is:



Amennyiben a munkavállaló CSED, GYED, GYED Extra ellátásban részesül, akkor függetlenül attól, hogy a cég kifizetőhely-e vagy sem, a + jellel új sort kell felvenni és itt is rögzíteni kell az ellátás jogcímét, az ellátás napjait és a sor végén legördülő menüből ki kell választani a gyermek nevét akire tekintettel az ellátást folyósítják. 

Ha a munkavállaló GYED mellett végez munkát, akkor a jelenlét adatok felső szegmensében a munkavégzést rögzítjük, míg ebben az alsó szegmensben rögzítjük az ellátást. 

Ha a dolgozó egyszerre több gyermekre való tekintettel részesül CSED, GYED ellátásban, akkor két soron rögzítjük ezt, az egyiken az egyik gyermekre, míg a másikban a másik gyermekre tekintettel kapott ellátást kell jelölni.

Amennyiben a munkavállalók részére hosszabb intervallumra szeretnénk távollét adatokat rögzíteni, azt a jelenlét adatok jobb felső sarkában az Éves adatok gombra kattintva tehetjük meg.

Ebben a menüpontban szintén intervallumra tudunk rögzíteni, akár egész évre, vagy akár a következő év utolsó napjáig terjedő időintervallumra. A dolgozónak a program megjeleníti a jelenlét adatait a tárgyévet követő év végéig:



A hónapokat vagy a legördülő menüből tudjuk kiválasztani, vagy a hónap neve mellett található kettős nyilakkal.

Ha nem szeretnénk manuálisan egyesével rögzíteni a hónapokat, akkor a jobb felső sarokban a „Széles intervallum” gombra kattintva megkapjuk azt a rögzítő felületet, ami az Időszak feltöltése egy jogcímmel menüben is látható. Itt a dátum mezőben akár az egész évet vagy akár a tárgyévet követő évi időszakot is beállíthatjuk és kiválaszthatjuk a kívánt jelenlét jogcímet.



A képernyő bal alsó sarkában található „Széles intervallum az anyasági ellátásokhoz” gombra kattintva az anyasági ellátásokat tudjuk hosszabb időszakra, akár egész évre is rögzíteni. Itt meg kell adni az intervallumot, az ellátás jogcímét, valamint a gyermek nevét, akire tekintettel az anyasági ellátás folyósításra kerül.



Mentés: A OK gombra kattintva elmenthetjük a berögzített adatokat

 

  • Táppénz számfejtés: 

A menüpont csak Kulcs-Bér Prémium és Európa verzióban érhető el. A menüpontban a kifizetőhelyi feladatokat ellátó munkáltatók az egészségbiztosítási ellátások számfejtését készíthetik el. A táppénz számfejtések megkezdése előtt a ide vonatkozó törvényi feltételeknek megfelelő működéshez feltétlen szükséges, hogy a Beállítások/Cégadatok menüpontban kitöltésre kerüljön a kifizetőhelyi státusz kezdő időpontja. A dolgozók adatlapján az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontban minden előzmény adat rendelkezésre álljon. Amennyiben eltartotthoz kapcsolódó ellátást számfejtünk, akkor a családi állapot, az eltartott adatok, a GYÁP napok feltöltésre kerüljenek. A menüpont indítása előtt dolgozó adatlapján a Jelenlét adatok menüpontban fel kell rögzíteni a munkavállaló egészségbiztosítási ellátáshoz kapcsolódó távolléteit, jelölni esetlegesen a keresőképtelenségi eset végét. 

A menüpont indításakor a következő kép jelenik meg:



A táppénz számfejtés menüpontban három külön elnevezésű - Számfejtés, Számfejtési tételek és az Előző évről áthúzódó ellátások – fülön végezzük az elszámolást.

  • Számfejtés: Ezen a fülön állva végezzük az egészségbiztosítási ellátások számfejtését.
    1. Táppénz intervallumok: A ellátások számfejtéséhez előszőr a legördülő menüpontból ki kell választani a dolgozó jelenlét adataiban felrögzített ellátások közül azt amelyiket számfejteni szeretnénk. Amennyiben eltartotthoz kapcsolódó ellátás időszaka kerül kiválasztásra, akkor a táppénz intervallum mező mellett megjelenik az „Eltarott” választási mező is, ahol legördülő menüpontból lehet kiválasztani az Eltartottak adataihoz felrögzített eltartott nevét, akire az ellátás vonatkozik.
    2. Új számfejtés: Az intervallum megadását követően az Új számfejtés gombra kattintva megjelenik a számfejtési kép:

A táppénz számfejtési képen különböző megbontásban az alábbi adatokat találjuk:

  • Paraméterek: Ebben a részben a program által az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontban található adatok és a tárgyévre vonatkozó számfejtett jelenlétadatok alapján az egészségbiztosítási törvényben meghatározottaknak megfelelően megállapított:
    • Irányadó időszak kezdő és befejező dátumát
    • Számítási időszak kezdő és befejező dátumát
    • Jogosultsági időszak időintervallumát
    • Folyamatos jogviszony kezdete dátumot
    • Tárgyévben kivett táppénzes napok számát.

Az irányadó, a számítási idő dátumát az első folyósítás mentéséig még lehet kézzel módosítani. A jogosultsági idő kezdete nem módosítható, de a vége dátum kézzel felülírható.

  • Eredmény: Itt találjuk a számfejtések eredményeit:
    • Táppénz alapját képező összeget
    • Folyósított ellátás összegét
    • Keresőképesség jelölési lehetőséget és a keresőképesség napját. A mezőket a program a Jelenlét adatoknál rögzítettek alapján automatikusan tölti, de az adat a jelölőnégyzet pipálását követően kézzel itt is feltölthető.
    • Számítási mód mezőben legördülő listát találunk, mely megegyezik az „Elszámolás és adatszolgáltatás a folyósított EB ellátásokról” havi adatszolgáltatás ugyanezen mezőjének adataival, melyből a program automatikusan kiválasztja a táppénz alapjának meghatározásának számítási módját.
  • Táppénz napi alapjának meghatározása: A megjelenő táblázat oszlopaiban a táppénz napi alapjának számításhoz használt adatokat találjuk: 
    • Megnevezés: Táppénz napi lapját képező jövedelmek megnevezése
    • Összeg: A számítási időszak alatt társadalombiztosítási járulék alapot képező jövedelmek összege.
    • Osztószám: A számítási időszak naptári napjainak a száma.
    • Átlag korrekció: Kézzel tölthető mező. Abban az esetben használjuk, ha a program által számított napi alapot (a következő Átlag oszlop adatát) módosítani szeretnénk. Az oszlopba a program által számított és a felhasználó által számított napi alap különbözetét kell írni. Az átlag korrekció oszlop adata csak addig módosítható, amíg az ellátás folyósítás meg nem történik, azt követően már nem. 
    • Átlag: az előző oszlopok adatai alapján számított napi alapot jeleníti meg a program.
  • Folyósítási adatok: A táblarészben találjuk naptári napi felsorolásban az ellátások idejét, tudjuk jelölni a folyósítást és itt láthatjuk a folyósítás hónapját az alábbiak szerint: 
    • Dátum: az oszlop tartalmazza naptári napi felsorolásban az ellátások időszakát.
    • Típus: a folyósított ellátás megnevezését adjuk meg.
    • Alap: az ellátás naptári napi alapját tüntetjük fel.
    • Mérték: itt adjuk meg, hogy a napi alap hány százalékában folyósítjuk az ellátást.
    • Összeg: itt találjuk az egy napra jutó ellátás összegét.
    • Folyósít: a jelölőnégyzet pipálásával adjuk meg, hogy mely napokra szeretnénk az ellátást az érintett hónapban folyósítani.
    • Folyósítás hónapja: ha a folyósításra jelölést követően a számfejtés mentésre kerül, a program ebbe az oszlopba beírja, azt a hónapot amikor az ellátás folyósításra került.

A táblázat alatt egy összesítő sor találunk, melyben az egészségbiztosítási időszakra kifizetett teljes ellátás összegét tünteti fel.

  1. Számfejtés mentése: A folyósításra jelölést követően a „Számfejtés mentése” gomb megnyomásával a program kiszámolja az aktuális időszakra fizetendő ellátás összegét, feltölti a folyósítás hónapját és annak a hónapnak amelyen állunk (jobb felső sarok a dolgozó adatlapján) a Jövedelmek juttatások menüpontjába az egyéb jövedelmek közé feltölti az elszámolás jövedelem jogcímét az ellátás kerekített összegét és a Nyitó/Záró dátum mezőkbe az ellátás vonatkozási időszakát. Itt alapértelmezetten a számfejtés sorszámaként a hóvégi számfejtés kerül megadásra, de ha hóközi számfejtésben szeretnénk az ellátást folyósítani, akkor azt kézzel módosíthatjuk a kifizetés napjára.   
  2. Számfejtés törlése: A gomb a számfejtés törlését teszi lehetővé, ezt mindaddig meg tudjuk tenni, amíg az ellátás hóvégi vagy hóközi számfejtésre nem kerül. Ha már történt hóvégi vagy hóközi számfejtés, akkor ezeket kell előszőr törölni és csak ezt követően törölhető táppénz számfejtés. Amennyiben több hónapra áthúzódó ellátás egy részét szeretnénk törölni, akkor előszőr a Jövedelmek juttatások/Egyéb jövedelmeiből kell a „-„ jel megnyomásával a sort törölni, majd ezt követően tudjuk a Táppénz számfejtésnél a törlést elvégezni. 
  3. Nyomtatványok: A táppénz számfejtéshez kapcsolódó két nyomtatvány készíthető el:
    • Táppénzutalvány: Az utalvány csak akkor készíthető el, ha az ellátás Hóvégi vagy Hóközi számfejtéssel már elszámolásra került, mert akkor kerül felgyűjtésre minden szükséges adat. A Táppénz utalvány csoportosan is elkészíthető a Nyomtatványok/MÁK/Táppénz utalvány menüpontban.

  • Adatmegállapító lap: Itt kérhetjük le az ellátáshoz kötelezően kitöltendő Adatmegállapító lapot. 

 

Az adatmegállapító lap adatai megegyeznek az egészségbiztosítási törvényben meghatározottaknak. 

  1. Műveletek: Amennyiben hosszabb táppénzes időszakot szeretnénk folyósításra jelölni, akkor ezt a műveletek gombra kattintva tudjuk megtenni. A menüben a „Folyósítani kívánt napok bejelölése” bejegyzésre kattintva megjelenik az intervallum beállító ablak, ahol meg kell adni a folyósítani kívánt időszak kezdő és befejező dátumát, majd az Ok gomb megnyomásával a „Folyósít” oszlop jelölőnégyzetei bejelölésre kerülnek. 

 

  • Számfejtett tételek: A fülre kattintva az adott évre vonatkozóan láthatjuk az összes folyósított egészségbiztosítási ellátás adatait. 

  • Előző évről áthúzódó ellátás: Ezen a fülön kerülnek feltüntetésre a tárgyévet megelőző év áthúzódó ellátásainak adatai, valamint itt tudunk rögzíteni tárgyévet megelőző időszakra vonatkozó, de a tárgyév januárjában elszámolt ellátásokat, hogy azok a tárgyévi adatszolgáltatásokon felgyűjtésre kerüljenek. A fülre kattintva az alábbi képernyő jelenik meg: 

A képernyőn az alábbi megbontásban láthatjuk az adatokat, melyek az előző évről évnyitással feltöltésre kerülnek. A feltöltött adatok a felhasználók által módosíthatók, illetve amennyiben szükséges az ablakok alsó sorában található „+” jel megnyomásával új sor felvitelével bővíthetők: 

  1. Áthúzódó ellátás előző évi időszakának tárgyévben számfejtett adatai: Ebbe a mezőbe akkor írunk adatot, ha olyan ellátást fizetünk ki január hónapban, mely előző évi időszakra vonatkozik. Ezeket az eseteket nem tudjuk a táppénz számfejtésben folyósítani, ezt a kifizetendő ellátást a dolgozó adatlapján a Jövedelmek juttatások/Egyéb jövedelmek felületen kell rögzíteni, majd ide, ebbe a mezőbe is fel kell tölteni az adatokat, hogy a kifizetőhelye adatszolgáltatásba is megjelenjenek. A mezőbe azon adatok, amelyek az évnyitás előtt a tárgyévet megelőzően a dolgozó jelenlétadatihoz feltöltésre kerültek, de nem tartozik hozzájuk táppénz számfejtés, az évnyitással automatikusan feltöltésre kerülnek, ekkor csak a hiányzó adatokat kell beírni a létrejött sorba. Abban az esetben, ha nem jött létre sor, akkor a „+” jelre kattintva új sort hozunk létre és feltöltjük az oszlopok adatait.
    • Ellátás típusa: Legördülő listából kiválaszthatjuk a folyósított állátás típusát.
    • Kezdete/Vége: A folyósított ellátás időintervallumának kezdete és vége dátumát adjuk meg.
    • Számfejtett összeg: Ide kerül a számfejtett ellátás összege, melyet a Jövedelmek juttatások menüben számfejtésre az összeg oszlopba megadtunk.
    • Elszámolás hónapja: Legördülő menüből kiválasztjuk az elszámolás hónapját. 
    • Eltartott: Amennyiben gyermek utáni ellátás került folyósításra, akkor itt a legördülő menüből ki kell választani az eltartott nevét, akire tekintettel az ellátást folyósításra került.
    • Jogosultság kezdete/vége: Az ellátás jogosultsági idejének kezdetét és végét kell beírni. 
    • Számítási mód: A mezőben legördülő listát találunk, mely megegyezik az „Elszámolás és adatszolgáltatás a folyósított EB ellátásokról” havi adatszolgáltatás ugyanezen mezőjének adataival, melyből a program automatikusan kiválasztja a táppénz alapjának meghatározásának számítási módját.
    • Előző évi napi alap: Itt kell megadni az ellátás napi alapját képező összeget.
    • Hallgatói GYED: Csak akkor pipálandó, ha hallgatói GYED került kifizetésre.
  2. Áthúzódó ellátás előző év(ek)ben számfejtett előzménye (tárgyévi keresőképtelenség esetén): Előző évről áthúzódó ellátás esetén ide tölti a program az előző évben folyósított adatokat. Új felhasználók a „+” jelre kattintva új sort tudnak felvinni és az adatokat kézzel feltölthetik.
    • Ellátás típusa: Legördülő listából kiválaszthatjuk a folyósított állátás típusát.
    • Kezdete/Vége: Annak az időintervallumnak a kezdete és vége dátumát adjuk meg, amire az előző évben az ellátás folyósításra került.
    • Számfejtett összeg: Az előző évben folyósított ellátás teljes összegét adjuk meg itt.
    • Eltartott: Amennyiben gyermek utáni ellátás került folyósításra, akkor itt a legördülő menüből ki kell választani az eltartott nevét, akire tekintettel az ellátást folyósításra került.
  3. Áthúzódó ellátás betegszabadság előzménye:
    • Ellátást betegszabadság előzi meg: Amennyiben az áthúzódó ellátás az előző évben betegszabadsággal kezdődött, akkor be kell pipálni a jelölőnégyzetet, akkor válik szerkeszthetővé a többi mező.
    • Kezdete/Vége: A betegszabadság időszakának kezdete és vége dátumát kell megadni.
    • Munkanapok száma: A betegszabadság munkanapokra eső számát kell beírni.
    • Számfejtett összeg: A betegszabadságra számfejtett távolléti díj összegét kell megadni.
  4. Áthúzódó ellátás jogosultság kezdetének hónapjában az EKHO általános szabályok szerinti kötelezettségének összeghatára: EKHO hatálya alá eső időszakban folyósított áthúzódó ellátás kezdő időszakára vonatkozó adatokat kell feltölteni.
    • Év: Az az év, amikor az áthúzódó ellátás kezdődött.
    • Hónap: Legördülő mezőből ki kell választani az ellátás kezdő hónapját
    • Ált. szab. köt. összeghatár: Ide kell beírni az ellátás kezdetére vonatkozó EKHO általános szabályok szerinti kötelezettség összeghatárát.

Az ellátások számfejtését követően az adatok automatikusan bekerülnek Jövedelmek juttatások/Egyéb jövedelmei közé alapértelmezetten Hóvégi számfejtés jelöléssel és Hóvégi számfejtéskor a bérekkel együtt számfejtésre és kifizetésre kerülnek.  Amennyiben az ellátásokat hóközi kifizetéssel szeretnénk folyósítani, akkor a Jövedelmek juttatások képen a táppénz jogcím sorban a Számfejtés sorszáma oszlopban be kell állítani a hóközi kifizetés napját és a mentést követően a Hóközi számfejtéseknél a megfelelő napra kattintva tudjuk az új számfejtéssel elszámolni. 

 

  • Elszámolás/Anyasági ellátások csoportos számfejtése

Az Elszámolás/Anyasági ellátások csoportos számfejtése menüpontban lehetőséget biztosítunk minden olyan anyasági ellátás – CSED, GYED, nevelőszülői gyed, nagyszülői gyed, Örökbefogadói díj – csoportos folyósítására, amelyre a Dolgozó adatai/Jogviszonyok/Számfejtések/Táppénz számfejtés pontban már elkészült és mentésre került az Alap számítás.

A csoportos folyósításra jelölési funkció a Dolgozó adatai/Jogviszonyok/Számfejtések/Táppénz számfejtés pontban a folyósításra jelöléssel azonos módon működve létrehozza az ellátás jövedelmét a jogviszonyos Jövedelmek, juttatások pont Egyéb jövedelmek táblarészében, így azok számfejthetővé válnak. 

A csoportos folyósításra jelölés törlése esetén pedig – a még hóközi/hóvégi/kilépő számfejtésbe be nem került jövedelem jogcímek a folyósításra jelölés törlésével egyidejűleg törlésre kerülnek a jogviszonyos Jövedelmek, juttatások pont Egyéb jövedelmek táblarészéből.

 

A menüpontra kattintva szűrőablak jelenik meg, amelyen – a már megszokott általános szűrőfeltételeken túl – két új beállítási lehetőséget biztosítunk:

 

  • Folyósítás állapota: Három opció közül lehet választani, hogy melyik ellátásokat szeretnénk felgyűjteni a képernyő bal felső sarkában megjelenített hónapra:
    1. Folyósításra váró: A megadott időszakra még nem folyósított ellátások gyűjtése.
    2. Folyósított: A megadott időszakra már folyósított ellátások gyűjtése.
    3. Mindkettő: A megadott időszakra még nem folyósított és a már folyósított ellátásokat szeretnénk jeleníteni a folyósítási adatokat tartalmazó képernyőn. Alapértelmezetten a „Mindkettő” opció a bejelölt állapotú.
  • Jelenlét jogcímek: A legördülő listában megjelenik valamennyi, a programban biztosított anyasági ellátási jelenlét jogcím, amelyek közül kiválasztható, hogy mely ellátás típusra (típusokra) vonatkozóan szeretnénk a csoportos műveletet elvégezni. A jelölőnégyzetek bepipálásával a listában egyszerre több jogcím is bejelölhető:

 

A legördülő lista jobb oldalán látható szűrő ikonra kattintva a jogviszonyos jelenlét anyasági ellátás csoportjaiból válasszuk ki, hogy mely csoport(ok) jelenlét jogcímeire vonatkozóan indítjuk majd a csoportos műveletet.

 

A megfelelő szűrési feltételek beállítását követően az OK gombra kattintva megjelenik a csoportos folyósítási műveletek felülete: 



Az  felgyűjtés tartalmazza a dolgozó az ellátás szempontjából lényeges személyi adatait, a jogviszony megnevezését, az ellátás típusát, valamint az ellátás szempontjából lényeges adatokat. A szűrő felületen – a „Mindkettő” beállítás mellett – az Aktuális időszak táblarészben megjelennek a beszűrt ellátások azon időszakai, amelyek folyósítására a tárgyhónapban kerül vagy került sor. Az Aktuális havi folyósítás táblarészben a tárgyhónapban már folyósításra jelölt jövedelem tételek kerülnek megjelenítésre. Az Üzenet oszlopban minden olyan figyelmeztető információt megjelenítünk, amelyeket a Dolgozó adatai/Jogviszonyok/Számfejtések/Táppénz számfejtés pontban az egyedi folyósításra jelölés során.

  • Folyósítás: A gomb megnyomásával tudjuk a kijelölt tételeket folyósítani, ekkor a folyósított tételek megjelennek a táblázat Aktuális havi folyósítás részében.
  • Folyósítás törlése: A gomb megnyomásával tudjuk a kijelölt már folyósított tételei törölni.
  • Ellátás megtekintése: A gombra kattintva bármelyik ellátási sor kapcsán megtekinthető a dolgozó adatlapján a Jogviszonyok/Számfejtések/Táppénz számfejtés menüben található táppénz számfejtő képernyő, amely segíti az ellenőrzést.

Amennyiben valamelyik beszűrt sorra a csoportos művelet nem végezhető el, pl.: nem törölhető az ellátás, mivel már bekerült a számfejtésbe, akkor piros színűvé válik a „hibás” sor. Az ok az Üzenet oszlopban megjelenítésre kerül.

A csoportos folyósítási műveletek képernyő adatai kapcsán a jobb egérgombra kattintva megjelenő ablakban a lista nyomtatási, valamint az xls és xlsx lista exportálási lehetőségeket biztosítjuk.

 

  • Nyomtatványok/MÁK

Ebben a menüpontban a kifizetőhelyi feladatok ellátásához szükséges nyomtatványok érhetők el.

  • Táppénz ellátások listája

A menüpont indításával a szűrőablakon be tudjuk állítani, hogy milyen típusú pénzellátásra jogosító jelenlét jogcím kapcsán szeretnénk összeállítani a listát:



A Jelenlét jogcímek melletti mezőben lenyíló listából egyesével ki tudjuk válogatni a lekérdezésben szerepeltetni kívánt pénzellátásra jogosító jelenlét jogcímeket.

Ugyanakkor a lenyíló lista mellett található         ikonra kattintva csoportosan is tudjuk szűrni a jelenlét jogcímeket táppénz típus alapján, pl: CSED, GYED, ...

Amennyiben nem állítunk be szűrést akkor az adott időszak vonatkozásában az összes pénzellátással érintett jelenlét jogcím adata megjelenik a listában.

A szűrőablakon beállítható a listázni kívánt időszak. Amennyiben egy ellátásból akár csak egyetlen nap is beleesik a megadott időszakba, az ellátás teljes időtartama felgyűjtésre kerül a listára.



A táblázat egy sorában egy eset jelenik meg. A táppénz típusa a Típus oszlopban kerül megjelenítésre. Egy eseten belül létezhet több jelenlét jogcím is, ezek felsorolva jelennek meg a Jelenlét jogcímek oszlopban.

A táblázatban megjelenítésre kerül minden adat, ami az adott ellátáshoz kapcsolódik.

Azok az adatok is megjelenítésre kerülnek, amelyek csak jelenlét szinten kerültek rögzítésre a dolgozóhoz, számfejtés nem történt rájuk.

  • Előzmény kérő-közlő lap

A pénzellátásra való jogosultság, illetve a folyósítás időtartamának meghatározáshoz meg kell vizsgálni a keresőképtelenséget megelőző egy év előzményként szolgáló adatait. Amennyiben a dolgozó jogviszonya a keresőképtelenséget megelőző egy éven belül kezdődött jelenlegi munkáltatójánál, az előzményt az Igazolvány az egészségbiztosítási ellátásokról okmány alapján kell vizsgálni. Ha a megelőző foglalkoztatója nem volt kifizetőhely, akkor az illetékes kormányhivataltól kell megkérni az előzmény adatokat az Előzmény kérő-közlő lapon.

A menüpont indításával felugró szűrőablakon az alábbi beállítási lehetőségeink vannak:



A program fel tudja gyűjteni a nyomtatványra a kijelölt dolgozók adatait. A beállításban azt határozhatjuk meg, hogy ezek az adatok csak az előzménykérő, csak az előzményközlő vagy mindkét lapra felgyűjtésre kerüljenek.

A szűrőablak okézását követően a kiválasztott dolgozókra a megadott beállításoknak megfelelően összeállításra kerül az előzmény kérő-közlő lap.

  • Értesítés táppénz jogosultság időtartamáról

Ebben a menüpontban tudjuk lekérni a dolgozókra a táppénz jogosultság időtartamára vonatkozó tájékoztatót.

A táppénz, baleseti táppénz folyósításának 240. napját követő 15 napon belül a táppénzt folyósító szerv köteles a keresőképtelenséget igazoló orvost értesíteni a biztosított táppénz jogosultsága megszűnésének időpontjáról.

A program automatikusan felgyűjti azokat a dolgozókat, akiknek az adott hónapban pénzellátást indítunk, a szűrőablakon nem szükséges kijelölni a dolgozót.

A megjelenő listában a Kijelölés oszlop segítségével ki tudjuk választani, mely dolgozónak szeretnénk az értesítést kinyomtatni:



A megjelenő táblázatban kitöltő mezőket találunk, ahol megadhatjuk az alábbi adatokat: 

  • Megszólítás (orvos neve)
  • Kezelő orvos neve – a program alapértelmezetten a megszólítás mező tartalmával tölti ki
  • Keresőképtelenség kódja

Az OK gomb megnyomását követően a program összeállítja az érintett dolgozókra az értesítőt. A nyomtatási képet exportálhatjuk szerkeszthető formátumba.

  • Igény elutasító határozat

A menüpont indításakor felugró szűrőablakban ki tudjuk választani, mely dolgozóra szeretnénk összeállítani az igény elutasító határozatot.

A program ezt követően feltölti a határozatot a dolgozó adataival. A képernyőn megjelenő nyomtatvány még hiányzó mezőinek kitöltése a képernyő bal oldalán megjelenő sáv kitöltő mezőinek feltöltésével lehetséges. Az adatok feltöltését követően a Változások érvényesítése gomb megnyomásával a nyomtatvány mezői kitöltésre kerülnek. Az ezen a felületen rögzített adatokat a program tárolja, és a következő nyomtatvány kitöltéséhez felhasználhatók. Azokat a mezőket, melyeket más nyomtatványokon is tölteni kell, a program a többi nyomtatvány töltésekor felajánlja.



Az így elkészült határozatot az Exportálás gombra kattintva szerkeszthető formátumba is lehet menteni.

  • Igény elutasító határozat (részidőszaki)

A menüpont indításakor felugró szűrőablakban ki tudjuk választani, mely dolgozóra szeretnénk összeállítani az igény részidőszaki elutasító határozatot.

A program ezt követően feltölti a határozatot a dolgozó adataival. A képernyőn megjelenő nyomtatvány még hiányzó mezőinek kitöltése a képernyő bal oldalán megjelenő sáv kitöltő mezőinek feltöltésével lehetséges. Az adatok feltöltését követően a Változások érvényesítése gomb megnyomásával a nyomtatvány mezői kitöltésre kerülnek. Az ezen a felületen rögzített adatokat a program tárolja, és a következő nyomtatvány kitöltéséhez felhasználhatók. Azokat a mezőket, melyeket más nyomtatványokon is tölteni kell, a program a többi nyomtatvány töltésekor felajánlja.

Az így elkészült határozatot szerkeszthető formátumba lehet exportálni.

  • Nyilatkozat GYÁP igénybevételéhez

A menüpont indításakor felugrik a nyilatkozat sablon.

Ezt nyomtatva ki tudjuk adni a dolgozónak kitöltésre.

  • Segélyezési pénztárnapló (2024.06.30. napjáig használható)

A menüpont indításával felugró szűrőablak okézását követően megjelenítésre kerül a segélyezési pénztárnapló.

A naplóra a program automatikusan felgyűjti az adott hónap táppénz számfejtési alapján az adatokat.



  • Táppénz fizetési jegyzék (2024.06.30. napjáig használható)

A menüpont indításával a program összeállítja az adott hónap pénzellátás számfejtései és folyósításai alapján a táppénz fizetési jegyzéket.



  • Eg.bizt. pénzbeli és baleseti táppénz ellátási jegyzék

A „Segélyezési pénztárnapló” és a „Fizetési jegyzék az egészségbiztosítás ellátásairól és baleseti táppénzről” elnevezésű nyomtatványok összevonásra és egyszerűsítésre kerülnek és 2024. július 1-jétől új elnevezéssel bevezetésre kerül a „Egészségbiztosítási pénzbeli- és baleseti táppénz ellátási jegyzék” elnevezésű nyomtatvány.

A menüpont indításával felugró szűrőablak okézását követően megjelenítésre kerül az egészségbiztosítási pénzbeli- és baleseti táppénz ellátási jegyzék

A jegyzékre az aktuális időszakra vonatkozóan a program automatikusan felgyűjti az alábbi adatokat:

  • Táppénz számfejtéssel számfejtett ellátások.
  • A Dolgozó adatai/Jogviszonyok/Számfejtések/Táppénz számfejtések Előző évről áthúzódó ellátás fülén rögzített adatok.
  • A Dolgozó adatai/Jogviszonyok/Bérügyi adatok/Jövedelmek, juttatások képernyő Egyéb jövedelmek táblarészében manuálisan rögzített egyéb – betegségi, anyasági ellátás jellegű – jövedelmeket (kivéve a hallgatói gyed ellátást, mert ezt csak a Táppénz számfejtésből tudjuk meghatározni).

Az elkészült nyomtatványt lehetőségünk van nyomtatni, vagy az Exportálás gombra kattintva fájlba menteni.   

 

  • Táppénz folyósítás megszüntető határozat

A menüpont indításakor megjelenő szűrőablakon be tudjuk jelölni, mely dolgozóra szeretnénk összeállítani a táppénz folyósítás megszüntetéséről a határozatot. A képernyőn megjelenő nyomtatvány még hiányzó mezőinek kitöltése a képernyő bal oldalán megjelenő sáv kitöltő mezőinek feltöltésével lehetséges. Az adatok feltöltését követően a Változások érvényesítése gomb megnyomásával a nyomtatvány mezői kitöltésre kerülnek. Az ezen a felületen rögzített adatokat a program tárolja, és a következő nyomtatvány kitöltéséhez felhasználhatók. Azokat a mezőket, melyeket más nyomtatványokon is tölteni kell, a program a többi nyomtatvány töltésekor felajánlja.

A megjelenő nyomtatási képet szerkeszthető formátumba tudjuk exportálni.

  • Visszafizetésre kötelező határozat

A menüpont indításakor megjelenő szűrőablakon be tudjuk jelölni, mely dolgozóra szeretnénk összeállítani a visszafizetésre kötelező határozatot. A képernyőn megjelenő nyomtatvány még hiányzó mezőinek kitöltése a képernyő bal oldalán megjelenő sáv kitöltő mezőinek feltöltésével lehetséges. Az adatok feltöltését követően a Változások érvényesítése gomb megnyomásával a nyomtatvány mezői kitöltésre kerülnek. Az ezen a felületen rögzített adatokat a program tárolja, és a következő nyomtatvány kitöltéséhez felhasználhatók. Azokat a mezőket, melyeket más nyomtatványokon is tölteni kell, a program a többi nyomtatvány töltésekor felajánlja.

A megjelenő nyomtatási képet szerkeszthető formátumba tudjuk exportálni, így gépi kitöltéssel is meg tudjuk adni a szükséges adatokat.

  • Visszafizetésre kötelező határozat (részidőszaki)

A menüpont indításakor megjelenő szűrőablakon be tudjuk jelölni, mely dolgozóra szeretnénk összeállítani a részidőszaki visszafizetésre kötelező határozatot. A képernyőn megjelenő nyomtatvány még hiányzó mezőinek kitöltése a képernyő bal oldalán megjelenő sáv kitöltő mezőinek feltöltésével lehetséges. Az adatok feltöltését követően a Változások érvényesítése gomb megnyomásával a nyomtatvány mezői kitöltésre kerülnek. Az ezen a felületen rögzített adatokat a program tárolja, és a következő nyomtatvány kitöltéséhez felhasználhatók. Azokat a mezőket, melyeket más nyomtatványokon is tölteni kell, a program a többi nyomtatvány töltésekor felajánlja.

A megjelenő nyomtatási képet szerkeszthető formátumba tudjuk exportálni.

  • Egyszerűsített határozat (Táppénz)

A menüpont indításakor felugró szűrőablak okézását követően az adott hónapban Táppénz számfejtéssel rendelkező dolgozók adatait automatikusan felgyűjti a program. 

 

Az egyszerűsített táppénz határozat kitöltési útmutatója szerint, ha sommás eljárás keretében kerül megállapításra a táppénz, akkor 8 napon belül intézkedni kell az ellátás kiutalásáról is. Ettől eltérni csak akkor lehet, ha az ügyfél kéri, hogy részére a bérrel együtt utalják el az ellátás összegét.

Ebben az esetben a kérelmet az egyszerűsített határozattal alakszerű döntésben kell elbírálni.

 

Programunkban az Egyszerűsített táppénz határozat szűrőképernyőjén a „Nyilatkozat a bérfizetési napon történő kifizetéshez” opció jelölésével az egyszerűsített határozattal együtt elkészíti a nyilatkozatot is a bérrel együtt történő kifizetésről, így azt a munkavállalónak csak alá kell írnia:



A szűrő képernyőn az OK gomb megnyomását követően megjelenő listában a Kijelöl oszlop segítségével ki tudjuk választani, mely dolgozókra szeretnénk összeállítani az egyszerűsített határozatot:



Az OK gomb megnyomásával a program összeállítja a kijelölt dolgozókra az egyszerűsített határozatot, valamint a Nyilatkozatot a bérfizetési napon történő kifizetéshez, ha az opció bejelölt állapotú.

  • Egyszerűsített határozat (GYED, CSED, ÖFD)

A menüpont indításakor felugró szűrőablak okézását követően az adott hónapban CSED, GYED, Örökbefogadói díj induló ellátással rendelkező dolgozók adatait automatikusan felgyűjti a program.

A megjelenő listában a Kijelöl oszlop segítségével ki tudjuk választani, mely dolgozókra szeretnénk összeállítani az egyszerűsített határozatot:



Az OK gomb megnyomásával a program összeállítja a kijelölt dolgozókra az egyszerűsített határozatot.

  • Üzemi baleseti elfogadó határozat

A menüpont indításával felugrik a szűrőablak, ahol ki tudjuk jelölni, hogy mely dolgozókra szeretnénk összeállítani az üzemi baleseti elfogadó határozatot.

A szűrőablak okézását követően megjelenik a határozat nyomtatási képe, ahol szerkesztő sávban meg tudjuk adni azokat a plusz adatokat, amelyeket a határozaton fel kell tüntetni:



Az itt megadott adatokat a Változások érvényesítése gomb megnyomásával tudjuk felvezetni a határozatra.

  • Üzemi baleseti elutasító határozat

A menüpont indításával felugrik a szűrőablak, ahol ki tudjuk jelölni, hogy mely dolgozókra szeretnénk összeállítani az üzemi baleseti elutasító határozatot.

A szűrőablak okézását követően megjelenik a határozat nyomtatási képe, ahol szerkesztő sávban meg tudjuk adni azokat a plusz adatokat, amelyeket a határozaton fel kell tüntetni:



Az itt megadott adatokat a Változások érvényesítése gomb megnyomásával tudjuk felvezetni a határozatra.

  • Táppénz utalvány

A menüpont lehetőséget biztosítunk a táppénz utalványok csoportos elkészítésére.

A menüpontra kattintva felugrik az általános szűrőablak, ahol megadhatjuk, hogy milyen időintervallumban kifizetett ellátásokról szeretnénk listát készíteni.

Ha a szűrőablakon nem állítunk be szűrést, akkor a program kilistázza az összes dolgozót, akinek adott hónapban pénzellátás került számfejtésre:



Itt az első Kijelöl oszlop segítségével még mindig lehetőségünk van szűrni azon dolgozók körét, akikre tekintettel a táppénz utalványt ki szeretnénk nyomtatni. 

A képernyőn megjelenő lista jobb egér gomb megnyomásával excel fájlba menthető.

A Tovább gombra kattintva a már ismert nyomtatási képre kerülnek az utalványok:



A nyomtatványok ezt követően nyomtathatók vagy exportálhatók.

 

  • Hatósági bizonyítvány az EB pénzellátásaiban részesülők részére

Az Ebvhr. 41/A § alapján „Az egészségbiztosítási szerv, illetve a társadalombiztosítási kifizetőhely – az ügyfélnek a felhasználás célját is tartalmazó kérelmére – hatósági bizonyítványt állít ki az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai, a baleseti táppénz, valamint az utazási költségtérítési támogatás megállapításával, illetve folyósításával kapcsolatos adatok igazolása céljából.”

A Hatósági bizonyítvány kiadására a biztosított írásbeli kérésére kerülhet sor. A kérelemnek tartalmaznia kell, hogy a biztosított

  •     mely ellátásra kéri a Hatósági bizonyítványt,
  •     mely időszakról kéri a Hatósági bizonyítványt,
  •     mi a bizonyítvány kérésének indoka.

Ha ezen feltételeket tartalmazza a biztosított által a TB kifizetőhely részére írásban benyújtott kérelem, akkor a TB kifizetőhelynek ki kell adnia a Hatósági bizonyítványt.

 

A szűrőablak okézását követően a fenti feltételeknek megfelelő hatósági bizonyítvány nyomtatvány a biztosított személyi adataival (név, állandó lakcím, TAJ szám) kerül kitöltésre: 



A nyomtatványt az Exportálás gombra kattintva RTF export opciót választva exportálhatjuk és a nyomtatványról még hiányzó adatokat kitölthetjük.

 

 

 

 

 

  • Adatszolgáltatások/MÁK felé
  • Elszámolás és adatszolgáltatás a folyósított EB ellátásokról

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 2023. július 1-jétől hatályos 79/B. § (1) bekezdése kimondja, hogy az egészségbiztosító a megállapított, illetve folyósított pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokról, a baleseti táppénzről, az utazási költségtérítési támogatásról, a méltányosságból engedélyezett pénzbeli ellátásokról és az egyszeri segélyről a hatáskörébe tartozó ellenőrzési feladatok hatékony ellátása, a társadalombiztosítási kifizetőhelyek Egészségbiztosítási Alappal szembeni elszámolásának biztosítása, statisztikai adatszolgáltatások előállítása és teljesítése, más szervek részére adatszolgáltatás teljesítése, továbbá jogszabályban meghatározott egyéb feladat ellátása érdekében nyilvántartást vezet.

Az nyilvántartás vezetése céljából a kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató minden hónap 20. napjáig, kizárólagosan elektronikus úton, kizárólag az egészségbiztosító által erre a célra rendszeresített – a személyre szabott ügyintézési felületen (a továbbiakban: SZÜF) közzétett – nyomtatvány alkalmazásával, adatszolgáltatást köteles teljesíteni. Az adatszolgáltatást akkor is teljesíteni kell, ha a tárgyhónapban nem került sor pénzbeli egészségbiztosítási ellátás, illetve baleseti táppénz folyósítására.

E menüpontban az adatszolgáltatással kapcsolatos adatgyűjtést, annak szükség szerinti kézzel történő korrekcióját – új adatsorok rögzítése, automatikusan gyűjtött sorok törlése, betudással kapcsolatos adatrögzítés – biztosítjuk.

A menüpontba belépve a Társadalombiztosítási kifizetőhelyek által folyósított ellátások elszámolása és részletes adatszolgáltatása ablakba jutunk Indítást követően a következő képernyő jelenik meg:



  • Jövedelmek paraméterezése: Az ablak bal oldalán az ellátási jogcímek kerültek melyekhez a jobb oldali részen található kifizetés jogcímeket rendelhetjük hozzá. A paraméterező felület tartalmazza a szükséges beállításokat az alapértelmezetten biztosított egészségbiztosítási ellátási jövedelem jogcímeket illetően, de ezek szükség szerint módosíthatók.
    • Mentés alapértelmezettként: Miután beállítottuk az egyéni jogcímeket, a Mentés alapértelmezettként gomba kattintva, el is tudjuk mentei ezeket, mint alapértelmezés.

 

  • Alapértelmezés visszaállítása: Amennyiben elállítottuk a paraméterezést, ezzel a gombbal vissza tudjuk tölteni az alapértelmezésnek megfelelő állapotot.

 

  • Gyári beállítások visszaállítása: Ezzel a gombbal a program gyári alapértelmezéseit tudjuk visszatölteni. Értelemszerűen ennek nem lesz kihatása az egyedileg felvett jogcímekre.
  • Betudás, beszámítás, levonás: Az ablakban az esedékesség hónapjában határozatok alapján számfejtett betudás, beszámítás, levont ellátások adatait rögzíthetjük az ablak bal alsó részén található műveleti jelek () segítségével.

A Tovább gombra kattintva a Társadalombiztosítási kifizetőhelyek által folyósított ellátások elszámolása és részletes adatszolgáltatása ablakba jutunk. Az ablakban az Összesítő és a Személyenkénti részletező fülön gyűjtjük fel az adatszolgáltatás további adatait. 



  • Összesítő
    • Gyűjtés: E gomba kattintva kell első lépésként felgyűjteni az adatokat. A felgyűjtött adatok az aktuális hónap számfejtett ellátásait tartalmazzák, melyeket mindenképp ellenőrizni szükséges, de az egyeztetés során ne feledkezzünk meg a Betudás, beszámítás, levonás részben rögzített adatokról sem.
    • Számított mezők újraszámítása: Amennyiben az első felgyűjtést követően az aktuális hónapra vonatkozóan az ellátások számfejtésében módosítás történik, akkor az adatszolgáltatásban a számított mezők újraszámításával megjelennek a módosított adatok. 
    • Mentés: E gombra kattintva menteni kell a felgyűjtött adatokat, ahhoz, hogy azok az adatszolgáltatásban megjelenjenek.
      • Havi adatszolgáltatás törlése: A gomb megnyomásával az Összesítő és a Személyenkénti részletező is törlésre kerül azaktuális hónapról. A törlés elvégzése előtt a program üzenetpanelt jelenít meg, amelyen az Igenre kattintva a jelentés törlésre kerül. Az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó események (mentés/törlés/fájl készítés) naplózásra kerülnek a program eseménynaplójában, melyet az eseménynapló lekérdezésére jogosult felhasználó a Karbantartás/Eseménynapló megtekintése menüpontban érhet el.

Az ablak bal oldalán az aktuális időszakban ellátásban részesülők jelennek meg főbb az ellátások lényeges adataival, amennyiben itt rákattintunk egy sorra a jobb oldalon megjelennek az ellátásban részesülő ellátásához kapcsolódó valamennyi az adatszolgáltatás teljesítéséhez szükséges adat, mely a programban rögzítésre került. A táppénz számfejtésben majd a hóvégi/kilépő számfejtésben  elszámolt ellátási adatok a „Rögzítés módja” oszlopban „Automatikus” státuszt, az ugyanitt kézzel felrögzített sorok „Manuális” státuszt kapnak.

 Az adatok szerkeszthetők, kézzel is rögzíthetők új ellátásra jogosultak, valamint azokhoz tartozó ellátások, valamint törölni is lehet a gyűjtött sorokból. Ilyen esetekben – új sor létrehozása, vagy meglévő törlése –a sorszámozásnak (azonosító vége) folyamatosságát biztosítja a program. 

Ha a felületre kézzel szeretnénk adatot rögzíteni, akkor a képernyő bal oldalának alsó részében a + gombra kell kattintani. Ha ezt megtettük, egy előre ugró ablakban a program felkínálja a dolgozói névsort, amelyben kijelölhető az az ellátásra jogosult személy, akinek az ellátási adatait kézzel szeretnénk rögzíteni. Ezután a „Választ” gombra kattintást követően a képernyő bal oldalára bekerül az így kiválasztott ellátásra jogosult személy, és a jobb oldaton ki lehet tölteni a hozzá kapcsolódó ellátási adatokat.

Felhíjuk a figyelmet, amennyiben a Személyenkénti részletező fülön manuálisan kerül sor új ellátásban részesülő, és ahhoz kapcsolódó ellátási eset rögzítésére, vagy az automatikus gyűjtéssel a jelentésbe bekerült ellátásban részesül adataiban bármilyen kézi módosításra sor kerül, mindenképpen ellenőrizzék a jelentés Összesítő fülének adatait, és szükség esetén módosítsák itt is az összesítő adatokat!

Amennyiben a program a már beküldött adatszolgáltatásokban visszamenőleg módosítás történt, a programunk a módosítást követő adatszolgáltatás felgyűjtésekor elkészíti az előző időszaki helyesbítő gyűjtését. A korábban téves adatokkal lejelentett tételeket „törlés” típussal gyűjtjük fel, majd „új” típussal egy új tétel kerül létrehozásra, amiben az összes mező a helyes adattal kerül feltöltésre.

Az adatok mentését követően a Tovább gombra kattintva elérkezünk az xml készítő képernyőre.



Ezen a képernyőn a program automatikusan felajánl egy könyvtárat, ahová az xml fájl mentésre kerül, ez az útvonal azonban szabadon szerkeszthető.

Az XML állomány készítése gombra kattintva elkészül a fájl, amiről a program üzenetet küld.

  •  Passzív ellátás bejelentése

Amennyiben passzív jogon kerül számfejtésre CSED, GYED, vagy Üzemi, Útibaleseti ellátás, akkor erről bejelentést kell tenni. Ezt a célt szolgálja az ebből a menüpontból indítható adatszolgáltatás.

A menüpont indításával felugrik az általános szűrőablak. Itt nem szükséges szűrést alkalmazni a dolgozókra, a program automatikusan felgyűjt mindenkit, akinek passzív jogon került ellátás számfejtésre.

A szűrőablak okézását követően meg kel adni a jelentés sorszámát, majd a Tovább gomb megnyomásával meg is jelenik a lista az érintett dolgozókkal:



Az import file beállításai mezőben meg tudjuk adni, melyik mappába mentse a program az állományt.

Az OK gomb megnyomására a program elmenti az import file-t, ami ezt követően elektronikusan küldhető be.

  • Előző évről áthúzódó ellátások kezelése

Az évnyitás indítását megelőzően táppénzesetekre ill. egyéb más fizetetlen távollétekre fokozottan figyelni kell, mert ezek a jelenlét adatok befolyásolhatják a következő évi ellátások megállapítását, 08-as bevallások kiesett idők rovatának felgyűjtését, ezért javasoljuk, hogy a december havi 08-as bevallás felgyűjtése előtt legyenek rendezve a kiesett idős jelenlét adatok pl.: valószínűsíthetően beteg helyett használjuk a táppénzes napot, de ellátás ne kerüljön folyósításra.

A leírásban az alábbi esetek kezeléséhez nyújtunk segítséget:

1. A munkavállaló jelezte, hogy beteg, táppénzes/orvosi igazolást nem adott le a hóvégi számfejtésig, van még betegszabadsága.
  2. A munkavállaló jelezte, hogy beteg, táppénzes/orvosi igazolást nem adott le a hóvégi számfejtésig, nincs már betegszabadsága.

3. A dolgozó folyamatban lévő táppénzes ellátáson van, de december hónap végére nem kaptunk táppénzes/orvosi igazolást.
4. Áthúzódó folyamatos táppénz ellátások kezelése.
5. Áthúzódó CSED, GYED ellátások kezelése.
  6. Évnyitást követően visszamenőlegesen az előző évre beadott CSED, GYED igények kezelése.


 1. A munkavállaló jelezte, hogy beteg, táppénzes/orvosi igazolást nem adott le a hóvégi számfejtésig, van még betegszabadsága.
Mi a teendő abban az esetben, ha a munkavállaló december hónapban a hó végén jelzi, hogy beteg lett, de az elszámolásig nem ad le táppénzes/orvosi igazolást?
Amennyiben a munkavállaló még rendelkezik kiadható betegszabadsággal, és olyan betegsége van, amely esetében a távollét betegszabadsággal kezdődik, állítsuk a jelenlét adatait az Igazolt, nem fizetett távollétek között található „Valószínűsíthető betegség miatt keresőképtelen” jogcímre.



Következő év elején, amikor megkapjuk a táppénzes/orvosi igazolást, akkor lépjünk be az előző évi programba, állítsuk be a lezárt decemberi jelenlétadatainál a betegszabadságot (elszámolni nem szabad).



Lépjünk be Nyomtatványok/Bérügyi nyomtatványok/Távolléti díj lekérdezés menüpontba, és kérdezzük le a munkavállaló december havi távolléti díj 1 órára eső összegét, vegyük ennek 70%-át és szorozzuk fel annyi órával, amennyi a ki nem fizetett betegszabadság munkanapra eső óraszáma.



Az így megkapott összeget rögzítsük fel a következő évi program január hónapjának Jövedelmek juttatások menüpontjában úgy, hogy itt felviszünk egy új sort, és a jogcím megnevezéséhez használjuk a Betegszabadság (munkavállaló) jogcímet. A Megjegyzés oszlopba beírhatjuk, hogy ez a december havi betegszabadság.



Amennyiben a tárgyévi évnyitást úgy készítettük el, hogy az előző évben a jelenlét adatoknál december hónapban valószínűsíthető betegség került jelölésre a betegszabadság napjaira, akkor a tárgyévi programban az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpont Távollétek fülön az erre az időszakra létrejött valószínűsíthetően beteg sort törölni kell.



2. A munkavállaló jelezte, hogy beteg, táppénzes/orvosi igazolást nem adott le a hóvégi számfejtésig, nincs már betegszabadsága 

Ha a munkavállaló december hónap végén jelzi, hogy beteg lett, de az elszámolásig nem adta le a táppénzes/orvosi igazolását, de már elfogyott a betegszabadsága, vagy olyan a betegség jellege, amire majd betegszabadság nem illeti meg, akkor az alábbiak alapján kell eljárni.

A Munkavállaló december havi jelenlét adatában táppénz kerül jelölésre (pl.: Saját jogú táppénz 50%, vagy Gyermekápolási táppénz 50%, …), de nem számoljuk el a táppénz számfejtés menüben az ellátás összegét.



Így készítjük el a december havi 08-as bevallást és így kerül az új év megnyitásra.

Amikor megkapjuk a táppénzes/orvosi igazolást majd január hónapban, akkor visszalépünk az előző évi program lezárt december hónapjára, ellenőrizzük a jelenlét adatokat, hogy megfelelő ellátás jogcímen és időszakra lett-e beállítva a távollét, majd belépünk a Táppénz számfejtés menüpontba és a Táppénz intervallum megadásával és az Új számfejtés gomb megnyomásával megállapítjuk a táppénz alapot (nem folyósítjuk, csak elmentjük), itt látni fogjuk a decemberi időszakra jutó ellátás összegét is ezt feljegyezzük és elkészítjük az Adatmegállapító lapot.



Ezt követően belépünk a tárgyévi évi program január hónapjára és a Jövedelmek juttatások menüpontban felrögzítünk egy új sort, amelyben azt a jövedelem jogcímet kell kiválasztani, amin normál esetben kifizetésre került volna az ellátás pl.: 8-as kód esetében „Saját táppénz 50% (aktív) kifiz.helyi” és a december hónapra jutó táppénz összegét beírjuk az összeg oszlopba, majd a Nyitó/Záró dátumba beírjuk a decemberi időszakot amire az összeg vonatkozik.


Majd lépjünk be a Táppénz számfejtés menübe. Az Előző évről áthúzódó ellátás fülön a legfelső, az „Áthúzódó ellátás előző évi időszakának tárgyévben számfejtett adatai” rovatában a nyitás során automatikusan létrejött egy új sor.


Írjuk be a december hónapra járó, de január hónapban kifizetett összegre vonatkozó hiányzó adatokat, az ellátás típusát, a számfejtett összeget, a napi alapot, az ellátás típusát és ha szükséges az eltartottat.


Ebben az esetben az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpont Távollét fülén nincs javítani való, mert a decemberi táppénz időszakot a program helyesen hozta át évnyitáskor.



A  munkavállaló Adatok álláskeresési járadék igazolás lapján sincs teendő, mert itt december hónapra csökkentésre került az osztószám.



A 08-as december havi bevallásának 08-as lapján a kiesett idő is helyesen lett felgyűjtve, tehát ebben itt sincs javítani való.


 3. A dolgozó folyamatban lévő táppénzes ellátáson van, de december hónap végére nem kaptunk táppénzes/orvosi igazolást.

 Mit kell tenni abban az esetben, ha a munkavállaló 2024. január hónapban hoz táppénzes/orvosi igazolást 2023. december hónap végére vonatkozóan, de erről a távollétről előre nem tájékoztatta a munkáltatót?

Ebben az esetben a munkavállaló december havi elszámolása úgy történt, mintha a munkavállaló az év végéig dolgozott volna.

Az egyik lehetőségünk a javításra, hogy az előző év december hónapját önellenőrizzük, azaz visszanyitjuk a decembert kitöröljük a hóvégi számfejtést, javítjuk a jelenlét adatokat, majd újra számfejtjük a munkavállalót hóvégi számfejtéssel (táppénz számfejtés nélkül), majd felgyűjti az önellenőrzést. A munkavállalónál fellépő nettó különbözetet a tárgyév január havi elszámolásban levonásba tudjuk helyezni.



Továbbá a tárgyévi programban  a munkavállalót kiválasztva ellenőrizni és szükség esetén javítani kell az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpont Jövedelmek fülén az előző év december hónapra vonatkozó járulékalapot képező jövedelmeket.



és a Távollétek fülén a december havi táppénzes időket (itt a betegszabadságot nem visszük fel)



Továbbá az Adatok álláskeresési járadék igazoláshoz menüpontban az előző év december havi járulékalapot képező jövedelmeket és osztószám napot is ellenőrizni, ha szükséges javítani kell.

Másik lehetőség a javításra:
  
Az első teendőnk, hogy visszalépünk az előző év december hónapjának lezárt jelenlét adatára és a táppénzes igazolásnak megfelelően javítjuk a jelenlét adatokat, ha jár a munkavállalónak még betegszabadság, akkor arra, ha már elfogyott akkor a megfelelő táppénzes jogcímre.



Ezt követően megállapítjuk, hogy a munkavállaló az utólagosan jelentett táppénzes időszakra milyen összegű munkabérben (távolléti díjban) részesült, mert ezt a munkabért vissza kell vonni.

Amennyiben már elfogyott a betegszabadság és táppénz került beállításra a december havi jelenlét adatban, akkor december hónapban állva a Táppénz számfejtés menüpontban a Táppénz intervallumot kiválasztva az Új számfejtés gomb megnyomásával megállapítjuk az ellátás alapját, de nem folyósítjuk, csak mentjük, feljegyezzük a kifizetendő összeget és lekérdezzük az Adatmegállapító lapot.

Amennyiben betegszabadság került beállításra, akkor meghatározzuk a december havi távolléti díj egy órára járó összegének 70%-át és megszorozzuk a munkanapra eső betegszabadság óraszámával, így megkapjuk a december hónapra járó betegszabadság összegét.

Amikor a fentiek alapján minden adat rendelkezésre áll, akkor belépünk a tárgyévi programba és a munkavállalót kiválasztva először belépünk az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpont Távollétek fülére és feltöltjük az utólag javított táppénzes időszakot.



Ezt követően belépünk az Adatok álláskeresési járadék igazolás menüpontba és ott az előző év december hónap osztószámát csökkentjük a december hónapra utólagosan beállított táppénzes napok számával.



Ezután Belépünk a Jövedelmek juttatások menüpontba és itt fel kell rögzíteni a december hónapra kiszámított visszavonandó munkabér részt. Ezt megtehetjük az előző havi alapbér visszavét, vagy a Bérkorrekció jövedelem jogcímek használatával, a kiszámított összeget negatív előjellel vigyük fel az  Összeg oszlopba.



Ha betegszabadságot kell fizetni, akkor vigyünk fel egy új sort és válasszuk ki a Betegszabadság (munkavállalói) jövedelem jogcímet és a Módosítás oszlopba rögzítsük be az előzőleg meghatározott betegszabadság összeget. A Megjegyzés oszlopba be lehet írni, hogy ez a december hónapra járó betegszabadság.

Ha táppénzt kell fizetni, akkor vigyük fel egy új sort és ott a megfelelő táppénz jövedelem jogcímet kell kiválasztani pl.: Saját jogú táppénz 60%, és az összeg oszlopba írjuk be a kiszámolt, december hónapra eső táppénz összegét és a Nyitó/Záró dátum oszlopokban vigyük fel a decemberi táppénz időszakot.

Majd lépjünk be a Táppénz számfejtések menübe. Az Előző évről áthúzódó ellátás fülön a legfelső, az „Áthúzódó ellátás előző évi időszakának tárgyévben számfejtett adatai” rovatában a nyitással automatikusan létre jött egy új sor.



Írjuk be a december hónapra járó, de január hónapban kifizetett összeget a Számfejtett összeg oszlopba, és ha szükséges, az eltartottat.



Abban az esetben, ha december hónapra táppénzes időszakot kellett jelölni, mivel december hónapra önellenőrzés nem történt, ezért az előző év december havi 08-as bevallást erre a munkavállalóra helyesbíteni kell, mert s 08-as lapján meg kell jelennie a kiesett táppénzes időnek.


4. Áthúzódó folyamatos táppénz ellátások kezelése

A munkavállaló az előző év október 16. napjától folyamatosan táppénz ellátásban részesül, december hónapban táppénzes/orvosi igazolást az előző év 12.26. napjáig kaptunk, továbbra is keresőképtelen bejegyzéssel.

Ebben az esetben a munkavállaló jelenlét adatában előző év december hónapra 01.- 31-ig táppénz ellátás jogcímet kell bejelölni, de december hónapban az ellátást folyósítani csak 12.26. napjáig folyósítjuk, mert eddig rendelkezünk orvosi igazolással.



A december 27-31-ig terjedő időszak nem kerül folyósításra.



Az évnyitás átemeli a tárgyévre az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpont Távollét adatai a táppénzes teljes időszakot,



valamint az Adatok álláskeresési járadék igazoláshoz menüpontba is az osztószám nap csökkentésre kerül.



Tárgyév január hónapjában mikor megérkezik a táppénzes/orvosi igazolás, amin még a december vége is megtalálható, visszalépünk az előző évre és december hónapban állva a Táppénz számfejtés menüpontba nézzük meg, hogy milyen összegű a december 27-31-ig terjedő időszakra fizetendő táppénz összege.



Tárgyév január hónapban a Jövedelmek juttatások menüpontba vigyünk fel egy sort, válasszuk ki a megfelelő táppénzes jövedelem jogcímet az összeg oszlopba írjuk be a december hónapra járó ellátás összegét és a Nyitó/Záró dátumba írjuk be a december 27-31-ig terjedő időszakot.



A január havi jelenlét adatokban jelöljük be a táppénzes időszakot. A program ekkor figyelmeztető üzenetet küld.



Nyomjuk meg az Igen gombot.

Ezt követően menjünk be a Táppénz számfejtés menübe és ott először az Előző évről áthúzódó ellátás fülön a legfelső, az „Áthúzódó ellátás előző évi időszakának tárgyévben számfejtett adatai” rovatában találunk egy sort a december havi el nem számolt időszak adatával és ide írjuk be a december hónapra járó, de január hónapban kifizetésre kerülő táppénz összeget.

 A Táppénz számfejtés menüpontban a Számfejtés fülön állva válasszuk ki a tárgyév január havi táppénz időintervallumot és az Új számfejtés gomb megnyomásával a program üzenetet fog küldeni, hogy előző évről áthúzódó ellátásról van szó,



ezért az adatok megjelenését követően be kell pipálni az Előző évről áthúzódó ellátás jelölőnégyzetet.



A bejelölést követően a program csatlakozik az előző évi adatbázishoz és az Irányadó és Számítási időszakok, jogosultsági idők és a napi alap visszaáll az előző évben megállapított adatokra és folytathatjuk a számfejtést az előző évi alapokkal.


5. Áthúzódó CSED, GYED ellátások kezelése:

A munkavállaló CSED vagy GYED ellátása az előző évben kezdődött és az ellátás a tárgyévben tovább folytatódik.

Mindkét esetben az ellátás a tárgyév megnyitását követően az alábbiak szerint történik.
 A munkavállaló adataiba belépve az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontban a Távollétek fülre kattintva ellenőrizzük, hogy az előző évre vonatkozó CSED, GYED időszakok megfelelően megjelentek-e, időszakok, napi alapok, a jövedelem megállapítására vonatkozó az esetlegesen munkavégzés melletti GYED ellátásra vonatkozóan megjelentek és az Eltartott születési dátuma a sor végén megtalálható-e.



A jelenlét adatoknál legyen feltöltve a CSED vagy GYED időszaka:



Lépjünk be a Táppénz számfejtés menüpontba és az Intervallum megadásnál válasszuk ki az elszámolandó ellátás időszakát (Tárgyév január 01-től fogjuk csak látni az időszakot)



Az új számfejtés gomb megnyomásával elindítjuk a számfejtést, kapunk egy üzenetet, melyet az OK gomb megnyomásával tudomásul veszünk:



A következő képernyőn bejelöljük az Előző évről áthúzódó ellátás folytatása jelölő négyzetet:



Ekkor az Irányadó, a Számítási és Jogosultsági idők megváltoznak az előző évben meghatározott adatokra és az előző évi napi alapra így folytathatjuk az ellátás folyósítását.

GYED elszámolás esetében a program rávizsgál a tárgyévre érvényes GYED maximumokra is és amennyiben szükséges, akkor a tárgyév január havi ellátás már az új GYED maximumban kerül megállapításra.

Mi a teendő akkor, ha az Előző évi ellátás folytatása bepipálását követően a program hibaüzenetet küld, mely azt jelzi, hogy nem tudunk az előző évi adatbázishoz kapcsolódni:



Ebben az esetben az OK gomb megnyomását követően nem változik meg az Irányadó, és a Számítási, és Jogosultsági időszak az előző évi megállapításkori adatokra ezt manuálisan kell módosítani:



 

Vegyük elő az ellátás kezdetekor lekért Adatmegállapító lapot és az alapján módosítsuk az Irányadó, a Számítási, és Jogosultsági időszakot, majd nyomjuk meg az Alapszámítás gombot, ezzel visszaáll a napi alap az eredetileg megállapított napi alapra és folytatódhat a táppénz számfejtési folyamat.



6. Évnyitást követően visszamenőlegesen az előző évre beadott CSED, GYED igények kezelése.

Az egyik munkavállaló jelezte tárgyév elején, hogy az anya helyett visszamenőleg az előző év szeptember 01. napjától Ő venné igénybe az előző év március 18. napján született gyermeke után a GYED ellátást.

Ebben az esetben az előző évi programban fel kell tölteni a Gyermek adatokat, és ellenőrizni az előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontban a biztosítotti időket, majd az Alapadatok menüben át kell állítani előző év szeptember 01. napjától a Foglalkozási jogviszonyt GYED melletti foglalkozási jogviszonyra (pl.: Teljes munkaidős munkaviszony GYED mellett). Ezt követően visszalépünk a lezárt szeptemberi hónap jelenlét adataiba sz Éves adatok gombot megnyomva az így megjelenő jelenlétadat képernyő  alsó szekciójában található GYED, GYED Extra, CSED menüpont Széles intervallum anyasági ellátásokhoz menüpontban az Új gomb megnyomásával vigyük fel a GYED kezdő napjáról az év utolsó napjáig terjedő időszakot, a Jelenlét jogcímet (Gyermekgondozási díj) és az érintett eltartott nevét, majd az OK gomb megnyomásával rögzítsük az adatokat.



Ha rögzítettük a jelenlét adatokat, december hónapon állva lépjünk a táppénz számfejtés

menüpontba és a GYED intervallumot és a gyermek nevét kiválasztva Új számfejtés gomb megnyomásával állapítsuk meg az ellátás alapját, az előző évre járó GYED összegét, de folyósítani nem szabad, és készítsük el az Adatmegállapító lapot.


Ezt követően lépjünk át a tárgyévi Kulcs-Bér programba, és a munkavállaló adataiba. Vigyük fel itt is a gyermek adatait az Eltartottak menüpontba, ha ez még nem történt meg.



 Lépjünk be az Előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) menüpontba és itt a Távollétek fülre rögzítsük fel az előző év 09.01. napjától az előző év 12.31. napjáig terjedő időre a Gyermekgondozási díj idejét, jelöljük hogy a megállapítás csak az e cégből származó jövedelmek alapján történt, Jelöljük, hogy munkavégzés melletti GYED került folyósításra és írjuk be az eltartott születési dátumát, akire az ellátást folyósítani fogjuk.



 

Az Alapadatoknál a Foglakozási jogviszony Korábbi adatok megtekintése menüpontjában vigyük fel előző év 09.01. dátummal



A Jövedelmek juttatások menüpontba vigyünk fel egy új sort, és a Gyermekgondozási díj kifiz. helyi jövedelem jogcímet kiválasztva az Összeg oszlopba írjuk be az előző évre járó GYED ellátás összegét, a Módosítás oka oszlopba beírhatjuk, hogy ez az előző évi ellátás, a Nyitó/Záró dátumba beírhatjuk az időszakot, amire az összeg vonatkozik



Ezt követően lépjünk a Jelenlét adatok menübe és ott az Éves adatok gombra kattintva, a képernyő bal alsó részében található Széles intervallum anyasági ellátásokhoz menüben rögzítsük a GYED idejét az a GYED jogcímét és az eltartottat, akire tekintettel az ellátást folyósítani fogjuk.



A táppénz számfejtések menüpontban előszőr lépjünk be az Előző évről áthúzódó ellátás fülre kattintva a felső szekcióban egy „+” jel megnyomásával vigyünk fel egy új sort és ennek oszlopait értelem szerűen kitöltve vigyük fel azokat az adatokat, melyek a január hónapban fizettünk ki, de az előző évre vonatkoznak (amit a jövedelmek juttatások menüben is már feltüntettünk).



Ezt követően a Táppénz számfejtés menüben a Számfejtés fülön állva, az Intervallum és a gyermek megadása után az Új számfejtés gombra kattintva indítsuk a január hónapra jutó ellátás megállapítását. Meg fog jelenni egy üzenet, mely jelzi, hogy az Előző évről áthúzódó ellátást jelölni kell:


 

Ezt elfogadva megjelenik a táppénz számfejtő ablak, melyben jelölni kell az Előző évi ellátás folytatása (Lila színű) jelölő négyzetet



Ekkor az ellátások Irányadó, Számítási és Jogosultsági időszaka átvált az előző évben megállapított adatokra és ugyanabban a napi alapban kerül az ellátás megállapításra, mint előző évben volt.

Amennyiben olyan üzenetet küld a program, hogy nem tud kapcsolódni az előző évi adatokhoz.



OK gomb megnyomásával vegyük tudomásul az üzenetet és vegyük elő az Adatmegállapító lapot, melyet az előző évi programból elmentettünk és az azon szereplő adatokkal írjuk felül az Irányadó, a Számítási, a Jogosultsági időszakot, ha kell a Számítási módot és nyomjuk meg az Alapszámítás gombot. Ekkor a program a beírt adatoknak megfelelően módosítja az alapszámítást és ugyanazon Napi alapot fogja megállapítani, mint az előző évi alap volt.



Amennyiben a GYED megállapítása GYED maximális összegében történik, a programunk ezt automatikusan figyeli és kezeli.

Amennyiben a munkavállalónk tárgyév elején már az évnyitást követően igényelne előző év végén kezdődő CSED ellátást úgy, hogy az előző év végén  Veszélyeztetett terhes ellátás vagy az előző gyermek jogán GYED ellátás lett jelölve a jelenlétadatoknál a CSED ellátás megállapítása megegyezik a fent leírtakkal, de természetesen minden esetben a megfelelő Csecsemőgondozási díj kifiz, helyi jövedelem jogcímeket kell választani, valamint a jelenlétadatok kezelésében az alábbiakat kell megtenni:

Előző évben a gyermek adatok rögzítését követően a Jelenlét adatokat a felső szekcióban a CSED igénylésének kezdő napjától módosítani kell CSED ellátásra, ehhez előszőr vissza kell nyitni a december hónapot, majd a Jelenlét adatok Éves adatok gomb megnyomásával belépünk a jobb felső sarokban található Széles intervallum rögzítésbe. Itt beállítjuk a CSED kezdő napjától a hónap utolsó napjáig az időintervallumot és a Feltöltés a munkarend szerinti alapértelmezett jelenlétadatokkal jelölést alkalmazva az OK gomb megnyomásával mentjük az adatokat



 Ha ez megtörtént, az jelenlét adatokat is mentjük és az OK gomb megnyomásával visszalépünk a névsoros listába. Itt nyomjuk meg a Frissítés gombot , majd lépjünk vissza a munkavállaló jelenlét adataiba és ott a felső és az alsó részen is állítsuk be a CSED időszakot



Ezt követően a Táppénz számfejtésben állapítsuk meg a CSED ellátás alapját, és a december hónapra járó összeget, de ne folyósítsuk az ellátást valamint nyomtassunk Adatmegállapító lapot.

Ezt követően megyünk a tárgyévi programba,

- Felvisszük az eltartottat
- Az előző munkahelyek (táppénz számfejtéshez) Távollétek fülön beállítjuk az előző évre vonatkozó CSED időszakot, Napi alapot, Jelöljük, hogy ebből a jogviszonyból származó jövedelem az alap és beállítjuk a gyermek születési évét
- a Jövedelmek juttatások menüben felvisszük az előző évre vonatkozó ellátás jogcímét és az összeg oszlopba beírjuk a decemberre járó, de januárban kifizetésre kerülő CSED összeget
- A jelenlét adatoknál feltöltjük az Éves adatok menüben Széles intervallum és Széles intervallum anyasági ellátásokhoz menüpontokban is a CSED időszakot
- Táppénz számfejtésben az Előző évről áthúzódó ellátás fül felső szekciójában rögzítjük a januárban kifizetett, de december hónapra járó ellátás adatait
  -  A számfejtés fülön pedig a CSED intervallumot kiválasztva Új számfejtés gomb megnyomásával, az Előző évről áthúzódó ellátás jelölésével megállapítjuk az ellátás alapját és folyósítjuk a január hónapra vonatkozó ellátást.


Hasznosnak találta a cikket?

Nagyszerű!

Köszönjük visszajelzését

Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni

Köszönjük visszajelzését

Tudassa velünk hogyan javíthatnák ezen a cikken!

Válasszon ki legalább egy okot
CAPTCHA hitelesítés szükséges.

Visszajelzés elküldve

Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani