Adatszolgáltatás a társadalombiztosítási kifizetőhelyek által folyósított egészségbiztosítási ellátásokról és a baleseti táppénzről (MÁK XML adatszolgáltatás)
Kulcs-Bér Prémium, Európa verzióban elérhető funkció
A kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 2023. július 1-jétől hatályos 79/B. § (1) bekezdése kimondja, hogy az egészségbiztosító az első, illetve folyósított pénzbeli egészségbiztosítási ellátásokról, a baleseti táppénzről, az utazási költségtérítési támogatásról, a méltányosságból engedélyezett pénzbeli ellátásokról és az egyszeri segélyről a hatáskörébe tartozó feladatok hatékony ellátása, a társadalombiztosítási kifizetőhelyek Egészségbiztosítási Alappal. szembeni elszámolásának biztosítása, statisztikai adatszolgáltatások előállítása és teljesítése, más szervek részére adatszolgáltatás teljesítése, továbbá jogszabályban meghatározott egyéb feladatok ellátásának nyilvántartása vezet.
Az új nyilvántartás vezetése a kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató minden hónap 20. napjáig, kizárólagosan elektronikus úton egy új formátumú adatszolgáltatást köteles teljesíteni. Adatszolgáltatást akkor is teljesíteni kell, ha a tárgyhónapban nem került sor pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra, illetve baleseti táppénz folyósítására.
Az adatszolgáltatást a kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató kizárólag az egészségbiztosító által erre a célra rendszeresített – a személyre szabott ügyintézési felületen (a továbbiakban: SZÜF) közzétett – nyomtatvány alkalmazás küldheti meg az egészségbiztosító részére.
A szolgáltatással kapcsolatos adatgyűjtés, szükség szerinti kézzel történõ korrekcióját – új adatgyûjtõ sorok törõdése – új adatgyûjtéssel kapcsolatos adatrögzítés, betudással kapcsolatos adatrögzítés, biztosítással kapcsolatos programunkban.
2023.07.01-től hatályos új MÁK adatgyűjtés és xml készítés menete a Kulcs-Bér programban a következő :
Az adatszolgáltatás gyűjtése az Adatszolgáltatások/MÁK felé/ Elszámolás és adatszolgáltatás a folyósított EB ellátásokról almenüpontból indítható.
Indítást követően a következő képernyő látható meg:
A képernyő paraméterező felülete tartalmazza a szükséges beállításokat az állandóan biztosított biztosítási ellátási jövedelem jogcímeket illetően.
A Továbbnyomtatvány megjelenik a Társadalombiztosítási kifizetőhelyek által folyósított ellátások elszámolása és részletes adatszolgáltatása képernyőjén.
Ezen lépésként az Összesítő fülön kell felgyűjteni az adatokat a Gyűjtés első beállításról. Az így gyűjtött adatok egyeztethetők valamelyik bérösszesítő adataival – de gyakorlata Betudás részben is került adatrögzítésre, akkor az ott rögzített ellátási összeget és az összefoglaló adatait együttesen kell figyelembe venni az egyeztetés során -. (Egyeztetés érdekében – immár csak egyeztető listaként – az EB23 is használható).
Miután az Összesítő adatai felgyűjtésre és mentésre kerültek, kérjük Felhasználóinkat, hogy lépjenek át a Személyenkénti részletező fül re, ahol szintén a Gyűjtés gomra kattintás után jelennek meg a táppénzszámfejtésben elkészített, majd hóvégi/kilépő számfejtéssel számfejtett esetek.
Bal oldalon az ellátásban részesülő lényeges részletekre vonatkozó összeget, és ha itt rákattintanak valamilyen ellátásban részesülő sorra, akkor a jobb oldalon megjelenik az ellátásban részesülő ellátáshoz kapcsolódó minden lényeges adat.
Az adatok szerkeszthetők, kézzel is rögzíthetők új ellátásra jogosultak, valamint azokhoz tartozó ellátások, valamint törölni is lehet a gyűjtött sorokból. Ilyen esetekben – új sor létrehozása, vagy működő törlése –a sorszámozásnak (azonosító vége) folyamatosságát biztosítja a program.
A táppénz számfejtésben majd a hóvégi/kilépő számfejtésben elszámolt ellátási adatok a Személyenkénti részletező fülön a „Rögzítés módja” oszlopban „Automatikus” státuszt, az ugyanitt kézzel felrögzített sorok „Manuális” státuszt kapnak, ezzel is segítve az adtok ellenőrzését.
Ha a felületre kézzel szeretnénk adatot rögzíteni, akkor a képernyő bal oldalán a + kell kattintani. Ha ezt megtettük, egy előreugró ablakban a program felkínálja a dolgozói névsort, kijelölhető az ellátásra jogosult személy, akinek az ellátási adatait kézzel szeretnénk rögzíteni. ezt a „Választ” gomb megnyomását követően a képernyő bal oldalára bekerült, hogy az így kiválasztott ellátásra jogosult személy, és a jobb oldaton ki lehet tölteni a kapcsolódó ellátási adatokat.
Fontos!
Ha a Személyenkénti részletező fülön manuálisan kerül sor új ellátásban részesülő, és ehhez kapcsolódó ellátási eset rögzítésére, vagy az automatikus gyűjtéssel a jelentésbe kerülő ellátásban részesül adatban bármilyen kézi módosításra sor kerül, ezért ellenőrizzék a jelentés Összesítő fülének adatait, és szükség esetén módosítják itt is az összesítő adatokat!
Az adatok mentését követően a Tovább gombra kattintva elérkezünk az xml készítő képernyőre .
Ezen a képernyőn a program felajánlja egy könyvtárat, ahová xml fájl mentésre kerül, ez az útvonal azonban szabadon szerkeszthető.
Az XML állomány készítése megerősítést kész a fájl, amiről a program üzenetet küld:
Az adatszolgáltatás jogosultság kezelése az EB23 jelentésével azonos.
Fontos!
- A táppénz számfejtésbe kerülő ellátások, csak az egyéb jövedelmeknél nem rögzítésre, csak az összesítő be, a részletezőben ezeket azokat azokat kézzel kell felrögzíteni!!!
- A gyermek adatainál a betudásos adatoknál új felvitelekor a taj szám ill. a határozat száma mezőkben megjelenik egy „…” gomb amit megnyomva egy listát, ami megvan a választáso eltartottakkal/betudott adatokkal. Kiválasztás esetén a mezők a választott elem adataival feltöltésre, nem kell minden mezőbe manuálisan adatot rögzíteni.
- Az új XML adatszolgáltatás legkorábban 2023. július hónapban indítható. Ezt megelőzően ezen új almenüpont rákattint egy program üzenetpanelt jelenít meg:
esetben az új almenüpont ilyen indítását a program nem engedi.
- Az EB23 és a Havi egészségbiztosítási statisztikai jelentés 2023. június hónapot követő hónapokban, a Negyedéves statisztika almenüpont pedig az utolsó negyedév hónapjaiban indítja a következő üzenetpanelt jeleníti meg:
Ezekben az esetekben az üzenet nem tiltó, hanem figyelmeztető jellegű, a gyűjtések tehát változatlanul indulnak, ám a felgyűjtött nyomtatványok immár csak ellenőrzési, egyeztetési célból használhatók.
- Az EB23 és a Havi egészségbiztosítási statisztikai és a Negyedéves statisztika jelentésének ellenőrzése Vezetői információk/Ellenőrzések funkció alatt nem látszanak már a fentebb említett hónapokban.
MÁK XML adatszolgáltatás – helyesbítés gyűjtésének biztosítása, havi adatszolgáltatás törlésének biztosítása
Kulcs-Bér Prémium, Európa verzióban elérhető funkció
Helyesbítés
Jelen verziónkban már biztosítjuk a MÁK XML adatszolgáltatás előző időszaki helyesbítő gyűjtését.
A korábban téves adatokkal lejelentett tételeket „törlés” típussal fel kell gyűjteni, majd „új” típussal egy új tételt kell létrehozni, amiben az összes mező a helyes adattal fel van töltve.
Az 1. számú Kifizetőhelyi tájékoztató kitöltési útmutatója szerint:
„A korábban szolgáltatott adat törlése típust abban az esetben kell feltüntetni, ha az adott személy esetében valamely korábban szolgáltatott adatot módosítani / javítani / törölni szükséges (például hibás adatszolgáltatás esetén, vagy ha a folyósított ellátás utólagos felülvizsgálatára került sor, és az ellátás korábban nem a jogszabályoknak megfelelően került megállapításra).Ez esetben a korábban szolgáltatott adat az adott személyre vonatkozóan törlődni fog, a helyes adatokat az „Új ellátási adat” típus megjelöléssel kell feltüntetni. (Tehát ez esetben az adott személy duplán fog szerepelni az adatszolgáltatásban: egy „Korábban szolgáltatott adat törlése” típussal és egy „Új ellátási adat” típussal.) Előfordulhat olyan kitöltés is, hogy a korábbi adatok törlése nem párosul új ellátási adatok közlésével (például, ha korábban folyósítási adatok kerültek közlésre, és utólag megállapításra kerül, hogy a biztosított az adott ellátásra egyáltalán nem volt jogosult).Törölni kell a korábban szolgáltatott adatokat abban az esetben is, ha az ellátásra vonatkozó adatok helyesen kerültek közlésre, azonban a gyermek adataira vagy a betudásra, beszámításra, levonásra vonatkozó adatok kerültek megadásra szerepeltetésre. A korábbi adatszolgáltatás adatainak a törlésével együtt – a helyes adatokkal – ilyenkor minden esetben szükséges az adott ellátási sorra vonatkozóan az adatszolgáltatást megismételni a hiba felfedését követő adatszolgáltatásban.”A fentiek biztosítása érdekében a Kulcs-Bér program jelen verziótól kezdődően a korábban gyűjtött adatokat összehasonlítja az aktuális állapot alapján újragyűjtött adatokkal és a különbségeket megjeleníti a havi adatszolgáltatásban.
A törlés típusú sorok pirossal jelölve vannak a listában:
Helyesbítési információk:
Névváltozás, tévesen rögzített név
A MÁK TAJ számról azonosít, azt a népesség nyilvántartóban fellelhető névvel párosítja össze, nem az adatszolgáltatásban közölt névvel, így utólagosan kiderülő név változás, vagy hibásan jelentett név esetében helyesbítésre nincs szükség.Hibás eltartotti adat
Eltartottak adatainak hibás eredeti jelentése esetén a hibás adatok (pl.: hibás TAJ szám vagy név) javítását követően az adatszolgáltatás gyűjtésekor a program felgyűjti a hibás adatokkal a törlő, és a helyes adatokkal az új sort.
Felhívjuk figyelmüket, hogy a korábbi verziónk a név mezők adatait maximum 30 karakterig kezelte. Mivel utóbb tisztáztuk, hogy ezekre a mezőre nem 30 karakteres korlátot kell alkalmazni, így előfordulhat, hogy a júliusi jelentésbe a 30 karakternél hosszabb vezeték és/vagy utónevű gyermek neve csak 30 karakter hosszúságban szerepelt. Ilyen esetben a július havi adatszolgáltatáson jelentett eset, amelyhez ilyen gyermek tartozik, az augusztusi adatszolgáltatásra törlő soron, valamint új soron – a gyermek 30 karaktert meghaladó nevét tartalmazva – ismét felgyűjtésre kerül. Az ilyen gyűjtést nem kell törölni az augusztusi adatszolgáltatásból.
Lejelentett ellátás utólagos helyesbítése
a) Ha az ellátási esetnek a tárgyhóban van folytatása, akkor
- a tárgyhavi ellátási adatok a szokásos módon új sorként kerülnek jelentésre.
- Az előző időszaki – újra számfejtett – ellátás kapcsán az eredetileg jelentett sor törlő sorként kerül jelentésre, és új sorként is gyűjtésre kerülnek ezen időszak adatai, immár a helyes ellátási alapadatokkal, de az eredetileg folyósított összeggel a Bruttó összeg mezőben (ennek feltétele, hogy az újra számfejtést követően a táppénz számfejtésből automatikusan a jogviszonyos Jövedelmek, juttatások képernyő egyéb jövedelmek táblarészébe átadott ellátás összeg sor Módosítás mezőjében a Felhasználó a különbözet összegéének megadásával az eredetileg folyósított összegre módosítsa a folyósított ellátást).
- A Felhasználónak rögzítenie kell a tárgyhavi Személyenkénti részletező fülön még egy új típusú sort az ellátásra jogosultról amelyet az előző időszaki, immár helyes ellátási alapadatokkal kell kitölteni, a Bruttó összeg mezőbe pedig a különbözetet kell rögzíteni, amellyel a tárgyhónapban korrigálásra került az előző időszaki, eredetileg téves adatokkal jelentett ellátás.
b) Ha az ellátási esetnek a tárgyhóban nincs folytatása, akkor
- az előző időszaki – újra számfejtett – ellátás kapcsán az eredetileg jelentett sor törlő sorként kerül jelentésre, és új sorként is gyűjtésre kerülnek ezen időszak adatai, immár a helyes ellátási alapadatokkal, de az eredetileg folyósított összeggel a Bruttó összeg mezőben (ennek feltétele, hogy az újra számfejtést követően a táppénz számfejtésből automatikusan a jogviszonyos Jövedelmek, juttatások képernyő egyéb jövedelmek táblarészébe átadott ellátás összeg sor Módosítás mezőjében a Felhasználó a különbözet összegének megadásával az eredetileg folyósított összegre módosítsa a folyósított ellátást).
- A Felhasználónak rögzítenie kell a tárgyhavi Személyenkénti részletező fülön még egy új típusú sor az ellátásra jogosultról amelyet az előző időszaki, immár helyes ellátási alapadatokkal kell kitölteni, a Bruttó összeg mezőbe pedig a különbözetet kell rögzíteni, amellyel a tárgyhónapban korrigálásra került az előző időszaki, eredetileg téves adatokkal jelentett ellátás.
Fontos!
Korábbi adatszolgáltatásba automatikusan gyűjtött manuálisan módosított sorok kezelése:Felhívjuk figyelmüket, hogy a manuális rögzítési módú rögzítés sorok kihagyásra kerülnek a korábban szolgáltatott adat és az adott időszak újragyűjtött adatainak összevetéséből!
Fokozottan oda kell figyelni arra is, ha valamely előző időszakban valamelyik automatikus rögzítési módú sor adatait Önök kézzel módosították, és ezt követően kerültek mentésre a személyenkénti részletező adatok, mert a program a korábban automatikusan gyűjtött, manuális módosítás nélküli adatokat hasonlítja össze az aktuális állapottal – amely a manuális módosításokat tartalmazza -, így ezek a sorok a manuális módosítást tartalmazva törlő sorként, valamint az eredeti, manuális módosítás előtti automatikusan gyűjtött sor új sorként gyűjtésre kerül. Ezeket a sorokat törölni kell az adatszolgáltatásból! Az ilyen problémák kiküszöbölése érdekében javasoljuk, hogy az adatszolgáltatás módosítása helyett törekedni kell arra, hogy lehetőség szerint az adatszolgáltatás módosítása helyett inkább az alapadatok legyenek helyesen rögzítve.
Fontos!!!
Ha valamely előző időszakra már készült XML adatszolgáltatás, akkor ezen időszakra már semmiképp ne gyűjtsék én mentsék újra a Összesítő és a Személyenkénti részletező fülön az adatokat, mert ez egy későbbi időszakban a helyesbítések szempontjából kritikus gyűjtési és azonosítási hibát okoz!!! Javasoljuk, hogy az XML fájl elkészítését követően készítsenek állomány mentést a biztonságos későbbi nyomonkövethetőség érdekében.
Havi adatszolgáltatás törlése
Jelen verziónktól kezdődően az adatszolgáltatás Összesítő fülén biztosítunk egy új, „Havi adatszolgáltatás törlése” nevű gombot. A gomb megnyomásával az összesítő és a személyenkénti részletező is törlésre kerül a hónapról.
A törlés elvégzése előtt a program üzenetpanelt jelenít meg, amelyen az Igenre kattintva a jelentés törlésre kerül.
Az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó események (mentés/törlés/fájl készítés) naplózásra kerülnek a program eseménynaplójában, melyet a Karbantartás/Eseménynapló megtekintése menüpontban érhet el a megfelelő jogkörrel rendelkező Felhasználó.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani