1. Új nyilatkozat – Nyilatkozat éves szabadság Mt. 122. § (3) -től eltérő kiadásáról |
2. Munkabérelőleg levonása |
3. Rehabilitációs hozzájárulás elszámolása |
4. Új nyomtatványok – Eat. igazolások |
5. Osztott munkaidő kezelése |
6. Webjelenlét – hierarchikus cégstruktúra kezelése (vezető felettese) |
7. Webjelenlét – távollét engedélyező e-mail címének kijelzése |
8. Ebédidő munkaidő része-e, jogviszonyonkénti beállításának lehetősége |
9. OEP- Negyedéves statisztika módosítása |
10. Munkáltatói lakáshitel támogatás kalkulátor |
Megjelenési dátum: 2014. június 25
A frissítő verzió telepítése előtt mindenképpen készítsenek adatbázismentést!
Új nyilatkozat - Nyilatkozat éves szabadság Mt. 122. § (3) -től eltérő kiadásáról
Kulcs-Bér Kompakt és Prémium verzióban elérhető funkcióA 2014. júniusi verzió letöltése után új nyilatkozat érhető el Felhasználóink számára a Nyilatkozatok/Éves szabadság eltérő kiadása használatával.
A nyilatkozattétel után a munkavállalóhoz rögzíthető ennek ténye. A dolgozói adatain belül, a Jogviszonyok/Munkaügyi adatok/ Szabadság és pihenőidő nyilvántartás opción belül.
A nyilatkozat lekérése előtt, az általános szűrőablakon arra is lehetőség van, hogy csak azon dolgozókra kérjük le a nyomtatványt, amelyeknél nincs bejelölve az eltérő szabadságkiadásról szóló nyilatkozat ténye. A jelölőnégyzet három állású, azaz ha a mező telített, minden munkavállalóra érvényes a feltétel, ha pipa szerepel akkor csak a nem nyilatkozott dolgozókra kérhetjük le, illetve ha üres, akkor a már eltérő szabadságkiadás jóváhagyásáról nyilatkozott dolgozók tekintetében kérhetjük le.
Továbbá arra is lehetőséget biztosít a szoftver, hogy az újonnan belépett munkavállalók esetében mi legyen az alapértelmezett beállítás erre vonatkozóan. (Ha például a belépő nyomtatványokkal,nyilatkozatokkal együtt kerül kitöltésre). Ebben az esetben a Beállítások/Dolgozó/Jogviszonyos adatok opción belül állítható be. Alapértelmezetten kikapcsolt állapotú. Ugyan ebben a menüpontban van lehetőség a csoportos beállításra is.
Munkabérelőleg levonása
Kulcs-Bér Light, Kompakt és Prémiumban elérhető funkció
Programunkban bővítésre került a levonási jogcímek paraméterezésének lehetősége, illetve a kilépés varázsló felülete a munkabérelőleg hátralévő részének történő levonásának érvényesítésével.
A beállításnak megfelelően, az ilyen jellegű levonások, letiltások – amennyiben az lehetséges- a jogviszony megszűnésekor fennmaradó előleget egy összegben érvényesíti. Az érvényesítést, a kiléptetést végző Felhasználó állíthatja be a kilépés varázsló első ablakán:
Új nyomtatványok – Eat. igazolások
Kulcs-Bér Prémiumban elérhető funkció
Új nyomtatvány érhető el társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére a Nyomtatványok/Oep/Eat igazolások opcióból. Az igazolásokat az Eat (2011. évi CLVI. törvény egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról) kapcsolatosan, az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő, vagy anyasági ellátások folyósításával kapcsolatos munkáltatói kedvezményekre vonatkozó nyomtatványok. A társadalombiztosítási kifizetőhely jelen nyomtatványokkal tudja igazolni az anyasági ellátások folyósításának tényét, vagy azok folyósításának végét, mely alapján a munkáltató jogosult lehet a kedvezményre.
Nyomtatványok:
- Eat. 1 .sz. Kérelem a gyed folyósításának igazolásáról (kérelem hogy adjanak igazolást)
- Eat. 2. sz. Kérelem a megszűnt gyed folyósításáról
- Eat. 3 . sz Igazolás a folyamatban lévő gyed folyósításáról
- Eat. 4 . sz Kiadott igazolás módosítása a gyed folyósításának helyes időtartamáról
- Eat. 5. sz Kiadott igazolás módosítása a gyed jogosultság változásáról
Rehabilitációs hozzájárulás elszámolása
Kulcs-Bér Kompakt és Prémiumban elérhető funkció
A 2014 . júniusi verzió letöltése után elérhetővé válik Felhasználóink számára a negyedéves, és éves rehabilitációs hozzájárulás elszámolásának lehetősége. A programban az Adatszolgáltatások/Nav felé menüpontból érhető el.
Bevallás és megfizetés
A Kulcs-Bérben a 01-es jelű adatszolgáltatás elkészítésére nincs lehetőség, kizárólag a kalkulációt és utalásának lehetőségét biztosítjuk!
A rehabilitációs hozzájárulást a fizetésére kötelezett munkaadó maga vallja be, állapítja meg, és közvetlenül fizeti be az állami adóhatóságnál vezetett számla javára.
A rehabilitációs hozzájárulásra év közben negyedévenként előleget kell fizetni. Az előleg mértéke a mindenkori tárgynegyedévre vonatkozó tényadatok alapján kiszámított éves rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség huszonöt százaléka. Az előleg összegét a munkaadó maga állapítja meg, és a fizetési kötelezettség teljesítésével egyidejűleg vallja be. A negyedik negyedévre előleget fizetni nem kell. A tevékenységét megkezdő kötelezett az első teljes negyedév után köteles először bevallást és előlegfizetést teljesíteni.
A bevallási kötelezettséget a ’01-es bevallás keretében kell teljesíteni. A befizetésre a NAV Rehabilitációs hozzájárulás bevételi számla 10032000-06056281 szolgál. Adónem: 119
A megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztató munkaadó a rehabilitációs hozzájárulás megállapítása céljából nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a megváltozott munkaképességű munkavállaló természetes személyazonosító adatait, a társadalombiztosítási adóazonosító jelét, a munkaképesség változásának, egészségi állapotának, egészségkárosodásának mértékét, a fogyatékosság tényét, továbbá az ezek igazolására szolgáló okirat másolatát. A nyilvántartást a munkáltató a foglalkoztatás megszűnését követő öt évig köteles megőrizni.
A rehabilitációs hozzájárulás e törvény által nem szabályozott kérdéseiben az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni. A rehabilitációs hozzájárulás a központi költségvetés bevételét képezi.
forrás: NAV
A kalkulált rehabilitációs hozzájárulás listázására szintén az Adatszolgáltatások/Nav felé opcióban van lehetőség. A számítás után, a felgyűjtés felületén nyomott egér jobb klikkre előugró gyorsmenü segítségével állítható össze lista.
A rehabilitáció hozzájárulás számításának megfelelően a közteherutalás is bővítve lett, azaz a negyedévente fizetendő rehabilitáció hozzájárulás előlegét is felgyűjti. (Célszámlaszám : 119) A hozzájárulás utolsó negyedévében már nem előlegről van szó, hanem éves elszámolásról, amelynek megfizetése a tárgyévet követő február 25. napja. A program az ezt megelőző éves utalást is lehetővé teszi.
Osztott munkaidő kezelése
Kulcs-Bér Kompakt és Prémiumban elérhető funkció
A Munka törvénykönyve (2012. évi I. tv) 100. § alapján, a munkáltató – a felek megállapodása alapján – a napi munkaidőt legfeljebb két részletben is beoszthatja (osztott napi munkaidő). A beosztás szerinti napi munkaidők között legalább két óra pihenőidőt kell biztosítani.
A fentieknek megfelelően kialakításra került a munkavállalók osztott napi munkaidejének jelölése is. Az osztott munkaidő kezelése kizárólag részletes jelenlét adat nyilvántartás mellett használható. A részletes jelenlét adat kezeléséről bővebben az alábbi bejegyzésünkben olvashat:
Hogyan állíthatom be a több műszakos munkavállaló beosztását, és automatikus pótlékszámítását?
Részletes jelenlét adatok rögzítése
Az osztott munkaidő használata a jogviszonyoknál állítható be:
Az osztott napi munkaidő használatának megfelelően a Törzskarbantartások/Cégfüggő törzsek/Műszaktípusok opció is bővítve lett:
Amennyiben a rögzített műszaktípusban jelölve van az „osztott munkaidő alkalmazása”, új lehetőségként kínálja fel a program a napi munkaidő első illetve második részének beállításait. Ennek megfelelően a napi analitika töltésénél is bővült a táblázat, azaz osztott munkaidős műszaktípus használatakor plusz mező jelenik meg.
Az osztott munkaidő excel fájlból történő importálása, illetve webjelenlét szinkronfolyamata egyelőre -igény hiányában- nem támogatott a programban.
Webjelenlét – hierarchikus cégstruktúra kezelése (vezető felettese)
A júniusi verzióval történő frissítés után a Törzskarbantartások/Cégfüggő törzsek/Szervezeti egység opció új mezővel bővült „vezető közvetlen felettese” néven. Itt megadható, hogy az adott szervezeti egység vezetőjének van-e közvetlen – akár szervezeti egységen kívüli- felettese, és ha igen, akkor ki. Ebben az esetben a szervezeti egység vezetője szabadságigény esetén beállítható,hogy ne saját maga bírálja el. Természetesen amennyiben a lehetőséggel élni kívánnak, mindenképp alkalmazni kell szinkronfolyamatokat az Elszámolás menüpontból.
Webjelenlét – távollét engedélyező e-mail címének kijelzése
Kulcs-Bér Prémiumban elérhető funkció
Webjelenlét használata esetén, a frissítés letöltését követően, a webjelenlét rendszerhez tartozó „Munkatársak szabadság listáján” információként megjelenik az adott távollét (szabadság , egyéb távollét) engedélyezőjének e-mail címe. A cím akkor jelenik meg, ha az adott napra húzzuk egerünket.
Ebédidő munkaidő része-e, jogviszonyonkénti beállításának lehetősége
Kulcs-Bér Light, Kompakt és Prémiumban elérhető funkció
A jövőben arra is lehetőséget biztosítsunk, hogy jogviszonyonként adhassák meg annak tényét, hogy az ebédidő a munkaidő része-e vagy sem. A beállítást a dolgozón belül, a Jogviszonyok/Jogviszony alapadatai/Egyéb adatokon belül adhatják meg. Természetesen jelen beállítás ugyan úgy hatással van a napi munkaidő tartamára, és részletes jelenlétadatok kezelése esetén az esetleges műszakpótlékok számítására. A céges beállítás a számfejtés beállításainál továbbra is elérhető.
OEP- Negyedéves statisztika módosítása
Kulcs-Bér Prémiumban elérhető funkció
2014 első negyedévében az OEP által kibocsájtott iránymutató alapján módosításra került a programban a lezárt keresőképtelenségi esetek lejelentésének felgyűjtése oly módon, hogy az első negyedéves statisztikába csak azok az esetek kerültek, amely a tárgy negyedévben lezárásra, számfejtésre és utalásra is kerültek.
Az OEP által adott iránymutatás megosztotta a kifizetőhelyek véleményét, így több hetes egyeztetés után az OEP illetékesei írásban korrigálták iránymutatásukat, az alábbi szöveggel:
„Jelenleg a kitöltési utasításban az szerepel, hogy a keresőképtelen esetet abban a tárgynegyedévben kell jelenteni, amikor a keresőképtelen eset lezárult, valamint az utolsó számfejtés és utalás is megtörtént. Az I–III. negyedévekben a jelentéseken csak azon személyek adatait kell közölni, akik részére a TGYS/GYED folyósítása az adott negyedévben befejeződött (megszűnt a folyósítása, és megtörtént az utolsó számfejtés és utalás).
A kitöltési utasítás vonatkozó pontjai az alábbiaknak megfelelően módosul:
- a keresőképtelen esetet abban a tárgynegyedévben kell jelenteni, amikor a keresőképtelen eset lezárult, illetve a jelentési kötelezettség határidejéig az utolsó számfejtés és utalás is megtörtént;
- az I–III. negyedévekben a jelentéseken csak azon személyek adatait kell közölni, akik részére a TGYS/GYED folyósítása az adott negyedévben befejeződött (a tárgynegyedév végéig megszűnt a jogosultsága, illetve a jelentési kötelezettség határidejéig megtörtént az utolsó számfejtés és utalás). A IV. negyedévben a tárgynegyedévben befejeződött eseteken kívül jelenteni kell a folyamatos eseteket is. A folyamatos TGYS/GYED eseteknél pedig a folyósítás kezdetétől a tárgynegyedév végéig (december 31.) terjedő időtartamra számfejtett (kifizetett) TGYS/GYED bruttó összegét kell beírni Ft-ban.
A megfogalmazásból származó félreértések és problémák miatt szíves elnézését kérem!”
A fentieknek megfelelően programunk módosításra került. Annak érdekében, hogy a már beadott első negyedéves statisztikák ismételt lekérésénél különbözőség ne legyen, ugyanakkor a helyesbített iránymutatásnak is megfeleljen, az Adatszolgáltatások/OEP felé/Negyedéves statisztika általános szűrőablakán mindkét felgyűjtési módot biztosítjuk, kizárólag az első negyedévre tekintettel.
Munkáltatói lakáshitel támogatás kalkulátor
Használja Ön is ingyenes kalkulátorunkat!
Új kalkulátorunkkal egyedülálló módon szeretnénk segíteni a lakáshitel támogatással kapcsolatban felmerülő kérdések megválaszolásában. A kalkulátor a rögzített adatok alapján megállapítja, hogy jogosult lehet-e a juttatásra, illetve milyen mértékben. Ezen kívül pedig további kalkulációt végezhet, hogy különböző mértékű juttatás esetén milyen munkáltatói megtakarítással számolhat.
Ugrás a lap tetejére
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani