Felmentési idővel történő kiléptetés menetét ismerhetjük meg az alábbiakban.
A dolgozó adatainál a Jelenlét adatok menüpontban az Éves jelenlét adatok/Széles intervallum gombra kattintson:
Vigye fel, hogy mettől meddig van felmentési ideje a dolgozónak:
Mentés, majd indulhat a kiléptetés. A kiléptetésnél a program elkészíti az összes hátralévő hónapra a kilépést. A kiléptetés dátuma a felmentési idő vége! (A kilépés menetét megtalálja itt: http://www.kulcs-soft.hu/blog/ber-program/?p=101)
A “Felmentési idő” és “Felmentési idő (átlagos osztószámmal)” közötti különbség:
1. Felmentési idő
A számfejtés által kiszámított órabért a hónap tényleges munkanapjai szerint (munkarend szerint) kiszámolja a program. Összege az átlagkeresettel díjazott időszak folyamán megváltozhat, amennyiben negyedév átlépés történik. Csak egy hónapon belül kezdődő és lezáródó felmentési idő esetén alkalmazható.
A foglalkoztatási hivatal állásfoglalása szerint egy hónapon belül elkezdődő és lezáródó felmentési idő esetén ezt a módszert kell használni.
2. Felmentési idő átlagos osztószámmal
Az utolsó munkában töltött napon érvényes törzsbért veszi figyelembe.
Ezt
• havibér esetén 22-vel
• hetibér esetén a munkarendben megjelenített heti órakerettel
• napibér esetén a munkarendben megjelenített napi órakerettel osztja el.
Ebből az eredményből a munkarend szerint napibért számol.
Összege nem változik meg egy összefüggő időszak esetén, mivel az utolsó munkában töltött nap bérét veszi minden esetben, negyedév átlépés esetén is. A foglalkoztatási hivatal állásfoglalása szerint több hónapon áthúzódó felmentési idő esetén ezt a változatot kell használni, még akkor is, ha az áthúzódás mértéke 1-2 nap.
Törvényi háttér:
1992. évi XXII. törvény a Munka Törvénykönyvéről
93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
(2) A munkavégzés alól a munkavállalót – legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban – a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.
(3) A munkavégzés alóli felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem illeti meg átlagkereset a munkavállalót arra az időre, amely alatt munkabérre egyébként sem lenne jogosult.
(4) Ha a munkavállalót a felmondási idő letelte előtt a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavállalónak a munkavégzés alóli felmentése után következett be, a már kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet. A felmentés tartamára kifizetett átlagkereset akkor sem követelhető vissza, ha a munkavállaló a felmentési idő alatt munkavégzéssel járó jogviszonyt létesít.
94. § A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani