Hallgatói munkaszerződés

Módosítva ekkor Mon, 10 Júl, 2023 ekkor: 11:17 DE

Hallgatói munkaszerződés

 

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 17. § (2) bekezdésének b) pontja értelmében a hallgatói munkaszerződés alapján a hallgatók nem válnak biztosítottá.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 5. § eb) pontja értelmében nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni az Nftv. szerinti hallgatói munkaszerződés alapján létrejött jogviszony után.

A Szkt. rendelkezései szerint a felsőoktatást tekintve kizárólag a duális képzésben lévő hallgatók esetén van lehetőség szakképzési hozzájárulási kedvezmény érvényesítésére.

Szakképzési munkaszerződéssel történő foglalkoztatáshoz szükséges beállítások a programban:

A Törzskarbantartás/Közös törzsek/Foglalkozási viszonyok pontban foglalkozási viszonyt biztosítunk „Hallgatói munkaviszony (szakmai gyakorlatos)” megnevezéssel:



A Törzskarbantartás/Közös törzsek/Jövedelmek pontban pedig a szakképzési munkaszerződéssel kapcsolatban két jövedelem jogcím került a gyári jogcímek közé:

-          Hallgatói munkadíj (adómentes, min.bér összegéig) és

-          Hallgatói munkadíj

megnevezéssel.

Ezek a következő nyomtatványokra kerültek beállításra:

Hallgatói munkadíj (adómentes, min.bér összegéig) - nem kellett paraméterezni

Hallgatói munkadíj - az adó adatlapon az 1. sorra, a 2108 bevalláson a 300. sor

A Negyedéves munkaügyi jelentésen az új foglalkozási viszony az „Egyéb állományba nem tartozó dolgozók” csoport Foglalkozási viszonyaihoz, a két új jövedelem jogcím pedig ugyanezen csoport Kereset fogalmába tartozó jövedelmeihez került beállításra.

T1041 -  A hallgatói munkaszerződés biztosítást nem keletkeztet, így azzal kapcsolatosan jelentési kötelezettség nem terheli a foglalkoztatót.

Hallgatói munkaviszony jogviszonyos adatainak rögzítése – Hallgatói munkaviszony esetében a Dolgozó adatai/Jogviszony/Alapadatok pontban a Foglalkozási viszonyt, a FEOR-t és a munkarendet rögzíteni kell:



Dolgozó adatai/Jogviszony/Munkaügyi adatok/Szabadság és pihenőidő nyilvántartás

A hallgatót  szabadság illeti meg.  A hallgatót a szabadság tartamára távolléti díj illeti meg. A távolléti díjat az esedékessége időpontjában érvényes munkabér figyelembevételével kell megállapítani.

A munkáltató a hallgató számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára – a munkajogi és társadalombiztosítási szabályok értelmében – naptári évenként betegszabadságot ad ki. 

A szabadság és a betegszabadság nyilvántartását, jelölhetőségét és elszámolását a számfejtés során jelen verziónkban biztosítjuk. Betegszabadság esetén a jogviszonyos jelenlét pontban a Betegszabadság jelenlétet kell kiválasztani.



Dolgozó adatai/Jogviszony/Bérügyi adatok/Jövedelmek, juttatások

A Dolgozó adatai/Jogviszony/Bérügyi adatok/Jövedelmek, juttatások pontban a „Tanulószerz./Hallgatói v. szakképzési munkaszerz.” rész Meghatározott díj mezőjébe kell berögzíteni a hallgatói munkaszerződésben meghatározott havi munkadíj összegét.

Az Egyéb jövedelmek szekcióban rögzíteni kell a hallgatói munkaszerződés aktuális havi munkadíját. Amennyiben ez nem haladja meg a tárgyhónap első napján érvényes minimálbért, akkor az összeget a Hallgatói munkadíj (adómentes, min.bér összegéig) jövedelem jogcímen kell rögzíteni, amennyiben pedig a díjazás meghaladja a tárgyhónap első napján érvényes minimálbért, akkor a minimálbér összegét a Hallgatói munkadíj (adómentes, min.bér összegéig) a minimálbért meghaladó részt pedig a S Hallgatói munkadíj jövedelem jogcímen kell rögzíteni.



A számfejtés hasonlóan működik, mint a hallgatói munkaviszony esetében.

A „Hallgatói munkaviszony (szakmai gyakorlatos)” foglalkozási viszonyban, a Hallgatói munkadíj (adómentes, min.bér összegéig), valamint a Hallgatói munkadíj  jövedelem jogcímek beállításai alapján kerülnek meghatározásra a levonások.

A távolléti díj a szerződésben meghatározott díj alapján kerül kiszámításra.

A jelenlét adatokból automatikusan elszámolt távolléti díjak adómentes jogcímen jönnek létre a minimálbérig, felette pedig adóköteles jogcímen.



 

Hasznosnak találta a cikket?

Nagyszerű!

Köszönjük visszajelzését

Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni

Köszönjük visszajelzését

Tudassa velünk hogyan javíthatnák ezen a cikken!

Válasszon ki legalább egy okot
CAPTCHA hitelesítés szükséges.

Visszajelzés elküldve

Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani